RegionalneWarszawaWarszawa. Miasto Jest Nasze apeluje, by powstrzymać samowolę operatorów e-hulajnóg

Warszawa. Miasto Jest Nasze apeluje, by powstrzymać samowolę operatorów e‑hulajnóg

Stowarzyszenie wzywa, żeby operatorzy e-hulajnóg wzięli wreszcie pełną odpowiedzialność i koszty za skutki wynikające z ich używania.

Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze apeluje o dobre przepisy dotyczące e-hulajnóg.
Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze apeluje o dobre przepisy dotyczące e-hulajnóg.
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Ministerstwo Infrastruktury chce uregulować rynek urządzeń transportu osobistego (tzw. UTO). Jednak według przedstawicieli Miasto Jest Nasze proponowane przepisy są niewystarczające.

Stowarzyszenie chce, żeby w nowych regulacjach dla tego typu działalności znalazły się zapisy ograniczające do minimum jazdę e-hulajnogami po chodnikach.

Działacze społeczni dziwią się, dlaczego z projektu zniknął zapis o ograniczonej mocy tych urządzeń i postulują, aby taki zapis przywrócić. Chcą, aby była także określona maksymalna waga e-hulajnogi oraz prędkość - do 20 km/h - tak jak np. w Niemczech i innych krajach UE, które już uregulowały tę kwestię.

Zwracają uwagę, że e-hulajnogami nie powinni jeździć ludzie poniżej 14 roku życia (tak jest w przypadku motorowerów i prawa jazdy kategorii AM).

Ponadto podkreślają, że taki sprzęt powinien spełniać wymogi homologacyjne a także obowiązek współpracy z miastami, jeśli chodzi o liczbę sprzętu i rejonów, gdzie nie można by się było nimi przemieszczać (np. zatłoczony rynek miejski).

Dobrze by było, gdyby użytkowników i osoby postronne w razie wypadku chroniły ubezpieczenia OC oraz NNW.

Ponadto operatorzy powinni szczególnie dbać o jasną i zrozumiałą komunikację z klientem w języku polskim.

Piszą: „Dlatego jako stowarzyszenie Miasto Jest Nasze oficjalnie złożyliśmy uwagi do projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw”.

Męski Atest: miejska hulajnoga elektryczna

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)