Warszawa. Mazowiecki i rewolucja przez telefon. Były premier patronem stołecznej nagrody
W środę poznamy laureatów nagrody prezydenta Warszawy, przyznawanej młodym osobom działającym na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. Patronem tej nagrody jest premier Tadeusz Mazowiecki. Uroczystość wręczenia nagród połączona będzie z premierą filmu, poświęconego postaci polityka, publicysty i opozycjonisty czasów PRL.
Prezydencka nagroda trafia do pełnych pasji, wchodzących w dorosłość młodych warszawiaków, z zaangażowaniem włączających się w działania na rzecz rozwoju społeczności lokalnej i walczących o poszanowanie praw człowieka. Patron nagrody, premier Tadeusz Mazowiecki, utożsamiany jest z takimi wartościami. Jego zaangażowanie w działalność opozycyjną w czasach, w których można było za taką odwagę zapłacić najwyższą cenę, stawia go w gronie bohaterów.
Tadeusz Mazowiecki to nie tylko ikona walki o wolną, demokratyczną Polskę. To także wzór człowieka wiernego swoim wartościom, odpowiedzialnego, któremu szczerze zależało na dobru naszego kraju. Gorąco Państwa zachęcam do obejrzenia filmu "Rewolucje przeprowadza się przez telefon. Krótki film o Tadeuszu Mazowieckim" - mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Podczas uroczystości wręczenia nagród młodemu pokoleniu bojowników o prawa człowieka obejrzeć będzie można premierę filmu poświęconego Mazowieckiemu. To krótkometrażowa produkcja pod tytułem "Rewolucje przeprowadza się przez telefon". Pokazana ona zostanie w ramach festiwalu Millennium Docs Against Gravity.
Warszawa. Mazowiecki i rewolucja przez telefon. Były premier patronem stołecznej nagrody
Film, zrealizowany przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy na zlecenie Urzędu m.st. Warszawy, w reżyserii Małgorzaty Świderskiej, powstał na bazie archiwalnych nagrań pochodzących z różnych okresów życia byłego premiera Polski. Kontrapunktem do tej opowieści są dynamiczne animacje i muzyka alternatywna.
"Rewolucje przeprowadza się przez telefon" przedstawia postać Mazowieckiego w kontekście ogromnej zmiany społecznej i politycznej, jaką przyniosły porozumienia Okrągłego Stołu. Jednak reżyserka starała się zaprezentować te wydarzenia w popkulturowy sposób.
Po seansie Magdalena Juszczyk porozmawia z twórczynią filmu, Małgorzatą Świderską. Po tym spotkaniu będzie można uczestniczyć w debacie pod hasłem "Jest jeszcze dużo do zrobienia". Miejscem tych środowych wydarzeń będzie Pałac Kultury i Nauki. Film natomiast będzie także transmitowany na Facebooku Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, a od 15 września będzie również dostępny na platformie vod.warszawa.pl.