RegionalneWarszawaWarszawa. Jak zmienia się rynek mieszkaniowy w stolicy?

Warszawa. Jak zmienia się rynek mieszkaniowy w stolicy?

Polscy deweloperzy wiedzą, że Warszawa jest dla nich najważniejszym rynkiem w kraju. Spośród wszystkich kupowanych nad Wisłą mieszkań już co 4 jest ulokowane właśnie w Warszawie.

Warszawa. Jak zmienia się rynek mieszkaniowy w stolicy?
Źródło zdjęć: © Pexels

24.05.2020 17:40

Warszawa. Deweloperzy zwolnili tempo

Według danych zebranych przez portal Rynek Pierwotny za I kwartał 2020 roku, liczba mieszkań oferowanych przez deweloperów spadła względem IV kwartału 2019 roku o niemal 3000 mieszkań. Obecnie na rynku dostępnych jest około 17 900 nowych mieszkań w 329 inwestycjach. Najwięcej projektów rozwija się w tej chwili na Białołęce i Mokotowie. Natomiast na drugim biegunie znajdują się Żoliborz, Rembertów i Wesoła.

W większości dzielnic nastąpił spadek podaży w kontekście liczby jednostek mieszkaniowych. Najbardziej wyraźne spadki nastąpiły na Bemowie (-36%) i Pradze-Północ (-42%). Sporym wzrostem mogą się za to pochwalić Bielany (+40%) i Rembertów (+66%). W ujęciu ogólnym nastąpił spadek podaży o 6%, przy, co ciekawe, jednoczesnym 11% wzroście sprzedaży. Oznacza to, że koronawirus nie wystraszył chętnych na zakup mieszkania.

Warszawa. Średnia cena metra kwadratowego w górę

Niestety warszawskie mieszkania wciąż drożeją. Jedynymi dzielnicami, w których odnotowano spadek średniej ceny za metr są Targówek i Śródmieście. O ile wartość metra na Targówku zmieniła się zaledwie o 0,7%, to Śródmiejskie ceny wręcz zapikowały w dół, spadając aż o 21%.

Zobacz także:Otwieranie przedszkoli i żłobków. Piotr Mueller podsumowuje zachowanie Rafała Trzaskowskiego

Najniższa cena metra to 7053 zł., tyle średnio zapłacą kupujący na mieszkanie na Wawrze. Chętni na lokal w Śródmieściu muszą przygotować się na wydatek średnio 17 517 złotych. Zatem mimo procentowego spadku, ceny w centrum miast wciąż są najwyższe. Tym klientom, którzy poszukują najtańszych mieszkań w stolicy radzimy rozejrzeć się za lokum na Wawrze, Białołęce i w Rembertowie, gdzie ceny za metr kwadratowy często nie przekraczają 6500 złotych. W całej Warszawie metr kwadratowy zdrożał średnio z 9766 zł. w IV kwartale 2019 do 10 168 w I kwartale 2020 roku.

Większość nowych mieszkań dostępnych na rynku do mieszkania dwu lub trzypokojowe, co za tym idzie najwięcej z nich ma powierzchnie między 50 a 80 metrów kwadratowych. Najmniejsze mieszkania powstają w Rembertowie – średnio 49 metrów, największe z kolei na Wilanowie, bo aż 88 metrów.

Co dalej z rynkiem mieszkań w Warszawie?

Według analityków spadek podaży będzie postępował, co skłoni deweloperów do utrzymywania cen na stałym poziomie. Stałość cenowa spowoduje najprawdopodobniej, że większość zakupów będzie miała charakter inwestycyjny i nie będzie finansowana kredytami hipotecznymi

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:wawalove.pl
nieruchomościrynekwarszawa
Zobacz także
Komentarze (0)