RegionalneWarszawaWarszawa. Innowacyjny zabieg w szpitalu na Banacha

Warszawa. Innowacyjny zabieg w szpitalu na Banacha

Szpital kliniczny przy ulicy Banacha dołączył do zaledwie kilku ośrodków medycznych na świecie, wykonujących innowacyjny zabieg wszczepiania defibrylatora. To duży sukces warszawskich lekarzy.

Warszawa. Innowacyjny zabieg w szpitalu na Banacha
Źródło zdjęć: © Warszawski Uniwersytet Medyczny

Warszawa. Procesor zadba o odpowiedni rytm serca

O innowacyjnym zabiegu w porannej audycji radia RDC opowiadał prof. Marcin Grabowski z Kliniki Kardiologii CSK UCK Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. "Defibrylator nie jest niczym nowym, ale to, że łączy się on z telefonem już tak. To po prostu bardzo mądry procesor komputerowy, zminiaturyzowany, który jest wszczepiony pod skórę. W odpowiednim momencie wydziela odpowiednią dawkę energii, która może przywrócić prawidłowy rytm serca" - wyjaśnił prof. Grabowski.

Urządzenie będzie przesyłać dane do programu zainstalowanego w telefonie pacjenta, a ten będzie mógł dzięki temu zdawać lekarzom raporty o stanie swojego zdrowia. Tego typu monitoring zwiększa możliwość pomocy pacjentowi w razie wykrycia nieprawidłowości w funkcjonowaniu mięśnia sercowego.

Lekarze podkreślają, że takie rozwiązanie jest wielce przydatne w sytuacji braku możliwości wizyty w szpitalu, jako przykład podają epidemię koronawirusa i związane z nią obostrzenia.

Zobacz także:Otwieranie przedszkoli i żłobków. Piotr Mueller podsumowuje zachowanie Rafała Trzaskowskiego

Warszawa. Dane pacjentów będą bezpieczne

Oczywiście w sytuacji zbierania jakiegokolwiek rodzaju danych, pojawia się pytanie o ich bezpieczeństwo. Ze strony lekarzy padło zapewnienie, że dane pobierane i katalogowane przez zainstalowaną w smartfonie aplikację będą bezpieczne.

O planach wprowadzenia podobnych rozwiązań dla pacjentów, mówią np. psychiatrzy. W tym przypadku telefony wyposażone w funkcję rozpoznawania twarzy miałyby badać mimikę pacjentów, a mikrofon w telefonie posłużyłby do analizy stosowanego przez nich języka i intonacji. Na podstawie tych danych można określić, jaki jest stan psychiczny pacjenta.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:wawalove.pl
warszawamedycynatechnologia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)