Trwa ładowanie...

Warszawa chce być jak Sao Paulo?

Wkrótce w stolicy może być tyle centrów handlowych, co w jednym z największych pod względem liczby mieszkańców mieście na świecie

Warszawa chce być jak Sao Paulo?
d2e8pq9
d2e8pq9

Pod względem liczby ludności Sao Paulo jest wśród 10 największych miast świata. Przyjmuje się, że populacja aglomeracji to ok. 21 mln, zaś samego miasta to 12 mln mieszkańców. Z kolei ludność Warszawy szacowana jest na ok. 1,8 mln osób, zaś aglomeracji warszawskiej na 2,5 mln mieszkańców. Jednak różnica w ilości i rozmiarze centrów handlowych nie jest już taka duża - podaje portal DlaHandlu.pl.

Stolica Polski posiada obecnie 36 centrów handlowych o łącznej powierzchni 1 124 015 mkw. W Sao Paulo jest z kolei 55 centrów handlowych o całkowitej powierzchni 1 803 800 mkw. - wynika z badania firmy CBRE. Co to oznacza? W aglomeracji warszawskiej mieszka prawie 10 razy mniej osób niż w aglomeracji Sao Paulo - mimo tego powierzchnia przestrzeni handlowej różni się jedynie o 700 tys. mkw.

Różnica ta niedługo się jeszcze zmniejszy, bo w Warszawie w budowie są kolejne centra handlowe. Jak wynika z analizy wykonanej na zlecenie ratusza w stolicy może powstać jeszcze 17 centrów handlowych . W Warszawie mogą wiec wkrótce działać 53 centra handlowe - jedynie o dwa mniej niż w Sao Paulo!

d2e8pq9

Brazylia rozwija się obecnie szybciej niż Polska. Wzrost PKB w 2013 r. wyniósł 2,3% w wobec 1,5% Polski. W 2013 r. w Polsce zarabiało się średnio 930 euro miesięcznie wobec 590 euro z Brazylii. W samym Sao Paulo bezrobocie wynosi 6 proc. i jest wyższe niż w Warszawie o 1,2 punktu procentowego.

Warto dodać, że w 2006 roku władze miasta podjęły uchwałę nakazującą zdjęcie wszelkich reklam z krajobrazu Sao Paulo. Przed uchwaleniem tego prawa obawiano się, że zmniejszy ono przychody o 133 miliony dolarów. Okazało się to nieprawdą, a 70 proc. mieszkańców zmianę uznało za słuszną.

d2e8pq9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2e8pq9
Więcej tematów