Warszawa. Centrum Nauki Kopernik. Powstanie nowa pracownia
Ruszyła budowa Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Powstanie nowe, interdyscyplinarne centrum badawczo-rozwojowe, które będzie m.in. monitorować procesy uczenia się.
We wtorek 25 sierpnia miasto oficjalnie ogłosiło, że Centrum Nauki Kopernik rozszerza swoją działalność. Powstanie Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego, która powinna zostać otwarta w 2022 roku.
Warszawa. Centrum Nauki Kopernik. Jaka będzie nowa pracownia?
"Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego (PPK) będzie interdyscyplinarnym laboratorium badań, przestrzenią twórczą, miejscem współpracy, spotkań i debat. Stanie się kolejnym elementem kompleksu, złożonego obecnie z budynku głównego Kopernika, Planetarium i Pawilonu 512" – podaje Karolina Gałecka ze stołecznego ratusza.
Kompleks znajdzie się w bezpośrednim sąsiedztwie Wisły i bulwarów. Nowa pracownia pomieści nawet 600 osób jednocześnie.
Będzie to miejsce prac badawczo-rozwojowych. PPK obejmie badania z zakresu edukacji, psychologii i socjologii. Duża uwaga będzie także skupiona na nowych technologiach i naukach inżynierskich. Jak zapewnia ratusz, prowadzone tam w przyszłości badania odbywać się będą w warunkach kontrolowanych dzięki szybkim prototypowaniu i testom.
PPK z opóźnieniem, a część Polaków na minusie. Prezes PFR komentuje
"Doceniamy i wspieramy innowacyjne projekty oraz nowatorskie podejście do popularyzacji nauki Centrum Nauki Kopernik, które w tym roku obchodzi okrągły jubileusz 10-lecia. To kluczowy punkt na kulturalno-edukacyjnej mapie stolicy. Co roku odwiedza go ponad milion osób, a prawie połowa z nich to uczniowie i nauczyciele. Teraz dodatkowo rozszerzy swoją działalność o placówkę badawczą" – powiedział prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.
Warszawa. Centrum Nauki Kopernik. "Przestrzeń przystosowana do zajęć w warunkach szkolnych"
W Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego znajdą się m.in. laboratoria wyposażone ze sprzętem potrzebnym do zajęć biologicznych, chemicznych oraz fizycznych i mechatronicznych. Odwiedzający będą mieli ponadto do dyspozycji studio nagrań, duży warsztat konstruktorski oraz przestrzeń biurową.
Władze miasta obiecują, że powstająca przestrzeń będzie odpowiednia do testowania formatów zajęć w warunkach szkolnych, jak również będą to warunki zbliżone do tych, w których pracują naukowcy.
Łączny koszt inwestycji to niemal 82 174 000 złotych. Budowa dofinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w kwocie 16 765 860,42 złotych. Miasto przekazało dotację w wysokości 27 690 101 złotych, reszta środków pochodzi z Centrum Nauki Kopernik.