Warszawa. 2 maja świętujemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystości w stolicy
2 maja w Polsce przypada Dzień Flagi. Święto jest obchodzone na mocy nowelizacji Ustawy o godle, barwach i hymnie RP, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 roku. W Warszawie na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyły się uroczystości.
02.05.2021 | aktual.: 02.05.2021 11:58
W obchodach bierze udział m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Flaga została wciągnięta na 35 masztów układających się w kontur Polski.
- To wokół polskiej flagi m Polacy jednoczymy się. To wokół biało-czerwonej jednoczą się nasi rodacy poza granicami kraju. Polonia, Polacy żyjący poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej tego dnia, 2 maja, mówią o swojej łączności z ojczyzną, o tym wszystkim, co jest elementem naszej tożsamości narodowej, naszej narodowej wspólnoty. Biało-czerwona, która ukształtowała się na przestrzeni wieków, to jest symbol, który wyróżnia Polskę i Polaków - powiedział w czasie uroczystości minister Błaszczak.
Szef MON podkreślił, że ważny jest szacunek dla żołnierzy Wojska Polskiego, gdyż to oni stanowią o naszym bezpieczeństwie.
- Bądźmy dumni z biało-czerwonej, szanujmy barwy narodowe, nie tylko 2 maja, w Dzień Święta Flagi Państwowej, ale na co dzień - wskazał Błaszczak.
W mediach społecznościowych przedstawicieli rządu pojawiło się mnóstwo wpisów dotyczących dzisiejszego święta.
"Miłość do biało-czerwonej łączy naszą wspólnotę, daje nam siłę i nadzieję. Podczas 123 lat zaborów żyła w sercach naszych rodaków jako symbol wolnego i niepodległego państwa. Była świadkiem narodzin Niepodległej, Powstania Warszawskiego, Grudnia '70, Solidarności i oporu w stanie wojennym. Towarzyszyła naszym żołnierzom podczas bitwy o Anglię i walk o Monte Cassino" – napisał w mediach społecznościowych wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
Wraz z Dniem Flagi 2 maja w Polsce jest obchodzony Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju, ustanowiony przez Sejm 20 marca 2002 r.
Dzień flagi
2 maja to symboliczna data. Dzień Flagi świętowany jest właśnie tego dnia, ponieważ 2 maja 1945 roku flaga polska została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. Istnieje także druga przyczyna wyboru tej konkretnej daty – likwidacja święta 3 maja. Wówczas po 1 maja flagi miały być natychmiast zdjęte.
- Święto ustanowiono na wzór innych krajów, przede wszystkim Stanów Zjednoczonych, gdzie zostało po raz pierwszy ustanowione na pamiątkę uchwalenia pierwszej flagi amerykańskiej z 1777 roku – wytłumaczył Andrzej Bebłowski z Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego.
Wybór barw, które znajdują się na fladze, jest odwzorowaniem kolorów chorągwi polskiej – białego orła umieszczonego na czerwonym tle. Barwy narodowe pochodzą jeszcze z czasów rządów dynastii Piastów. Po raz pierwszy zostały one uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego 7 lutego 1831 roku.
Kolejność barw na polskiej fladze nie jest przypadkowa. Orzeł w godle jest ważniejszy niż samo tło, stąd i na fladze kolor biały jest na górze, a czerwony na dole.
- Kolor biały symbolizuje łagodność, przyjaźń, dobrobyt, a kolor czerwony – krew, czyli walkę o suwerenność, walkę o niepodległość – wskazał Andrzej Bebłowski.
Warszawa. "Symbol niezłomności narodu"
Podczas II wojny światowej kolory biało-czerwone były również symbolem niezłomności narodu i woli zwycięstwa, budziły nadzieję na wolność.
Flaga państwowa ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Przykładowo jeśli na masztach widnieje więcej flag, wówczas flaga Polski wciągana jest jako pierwsza i opuszczana jako ostatnia.