Trwa ładowanie...

W Warszawie spotkają się laureaci Pokojowej Nagrody Nobla

Przyjedzie m.in Dalajlama XIV i Michaił Gorbaczow. Zobaczcie kto jeszcze!

W Warszawie spotkają się laureaci Pokojowej Nagrody Nobla
d3fcceq
d3fcceq

Inicjatorem Światowego Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla jest były prezydent ZSRR. Michaił Gorbaczow. Przez pierwsze osiem lat obrady noblistów odbywały się w Rzymie, potem zaczęły "jeździć" po świecie. Od 2008 roku spotkania Noblistów odbywały się w Berlinie, Paryżu, Hiroszimie i Chicago. Teraz czas na Warszawę

Jak informuje PAP , laureaci nagrody będą przez trzy dni obrad (21-23 października) rozmawiać będą o wyzwaniach globalnej cywilizacji oraz o działaniach wspierających demokrację i pokój na świecie. Otwarcie i sesje tematyczne szczytu zaplanowano w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki, a zamknięcie konferencji nastąpi w gmachu Teatru Wielkiego Opery Narodowej. W spotkaniach oraz imprezach wydarzeniach towarzyszących Szczytowi Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla w Warszawie weźmie udział około dwóch tysięcy osób.

Kto przyjedzie? Jak poinformował Zdzisław Wójcik z Instytutu Lecha Wałęsy, swoją obecność na kongresie zapowiedzieli już m.in. duchowy i polityczny przywódca narodu tybetańskiego Dalajlama XIV, b. przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow, b. prezydent RPA Frederik Willem de Klerk, irańska prawniczka Shirin Ebadi, Leyman Gbowee z Liberii, Irlandki Betty Williams i Mairead Corrigan oraz twórca idei mikrokredytu Muhammad Yunus. Lista laureatów, którzy przyjadą na szczyt w Warszawie nie jest jeszcze zamknięta.

d3fcceq

Podczas takich spotkań komisja złożona z noblistów przyznaje także Nagrodę Pokoju (Peace Summit Award). Jest ona wręczana osobom ze świata kultury i rozrywki, które aktywnie działają na rzecz pokoju i zwracają uwagę szerszej publiczności na problemy współczesnego świata. Taką nagrodę do tej pory otrzymali m.in. Bono, Annie Lennox, Cat Stevens, Bob Geldof, George Clooney i Roberto Baggio. Kto otrzyma ją w tym roku? Przekonamy się już w październiku.

W poniedziałek, 16 września uruchomiono stronę internetową Światowego Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Można się na niej zarejestrować by wziąć udział w Kongresie laureatów.

d3fcceq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fcceq
Więcej tematów