Trwa ładowanie...

W tych lokalach dostaniesz wodę z kranu [LISTA]

Restauracje i puby, w których zawsze można poprosić o darmową wodę do picia

W tych lokalach dostaniesz wodę z kranu [LISTA]
ddmugul
ddmugul

Woda w stołecznych kranach nadaje się do picia i prawie nie różni się od tej butelkowanej. Dlatego Sanepid już od dawna przekonuje do picia "kranówy", o czym pisaliśmy jeszcze w zeszłym roku . Przez lata wpajane nam przekonania, także opowiadane przez rodziców historie o kranówce, którą można się zatruć, o jej zanieczyszczeniu i niedobrym smaku sprawiły, że straciliśmy zaufanie do wody z kranu.

W brytyjskich mediach rozpętała się jakiś czas temu burza na ten temat. Okazało się, że woda mineralna, którą koncern Coca-Cola usiłował wprowadzić na europejski rynek, pochodzi z.... wodociągów miejskich. Woda mineralna Dasani wyglądała kusząco w plastikowych błękitnych butelkach, jednak tak naprawdę była zwykłą kranówą. Jakośc wody w kranach była tak dobra, że korzystał z niej znany koncern. Wbrew pozorom ten skandal świadczy o dobrej jakości wody miejskiej.

W Warszawie od momentu uruchomienia stacji ozonowania i filtracji przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, kranówkę można pić bez żadnego ryzyka. Jak przekonuje Sanepid, czasem nie warto płacić za butelkową wodę w sklepach, bo w kranach mamy dokładnie taką samą. Rzecznik Wodociągów Warszawskich Roman Bugaj zapewnia, że lecąca z naszych kranów zimna woda jest bezpieczna i dobrej jakości. Podkreśla również, że sam ją pije. Dariusz Rudaś, dyrektor warszawskiego sanepidu (i jednocześnie lekarz) mówi, że stołeczna kranówka jest codziennie badana. Dodaje też, że w ostatnim czasie do sanepidu nie wpłynęło ani jedno zgłoszenie dotyczące problemów z wodą.

Rozumieją to niektórzy warszawscy restauratorzy iw swoich lokalach podają ją za darmo. Powstała jakiś czas temu akcja „Tu dostaniesz wodę z kranu” ma na celu promocję właśnie takich miejsc. Na początku powstała facebookowa strona, potem pojawiła się nawet specjalna mapa lokali , w których zawsze można poprosić o darmową wodę - poniżej znajdziecie aktualną listę tych miejsc.

ddmugul

Pewnego Razu Cafe (Dzielna 15)
Cafe Kulturalna (PKiN)
Kufle i Kapsle (Nowogrodzka 25)
Mówisz Masz (Mokotowska 48)
Kępa Cafe (Finlandzka 12a)
Sensi Sushi (Stanisława Barei 1/3)
Sokotra (Wilcza 27)
Kawiarnia Kontakt (Trojdena 11)
Restauracja Burger Chata (Wolska 50A lok. 23)
Kubek i Ołówek (Kredytowa 8)
Dwa osiem (Zamoyskiego 26a)
Ale Heca Cafe (Bluszczańska 68)
Kawiarnia Fawory (Mickiewicza 21)
Państwomiasto (Władysława Andersa 29)
Strefa (Oleandrów 3)
Kids&Friends (ul. Skierniewicka 14 lok. U2)
Tiszert (Chmielna 21)
Cafe Iluzja (Narbutta 50A)
Kredka (Al. Wyzwolenia 14)
Solec (Solec 44)
Mamma Mia! Bistro (Berezyńska 27)
Vital Bar (Jagiellońska 55A)
Secret Life Cafe (Juliusza Słowackiego 15/19)
Ósma kolonia (Juliusza Słowackiego 15/19)
To Się Wytnie (Stalowa 46)

Pamiętajmy też, że wodociągi odpowiadają wyłącznie za jakość wody jedynie do wodomierza tj. urządzenia mieszczącego się w każdym budynku, do którego jest dostarczana. Jeśli trafiamy na zażółconą wodę, przyczyną może być np. ogólny brak dbałości o instalację wodną w danym lokalu. Za to wodociągi odpowiadać już nie mogą.

Pijecie wodę z kranu?

Przeczytajcie też: Kawa za darmo, płacisz za czas w kawiarni. Dobry pomysł?

ddmugul
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddmugul
Więcej tematów