W stolicy powstanie pierwszy w Polsce ośrodek wytwarzający leki na raka
Centrum Naukowo-Przemysłowe zostanie otwarty dla pacjentów pod koniec czerwca.
21.03.2017 14:47
Wkrótce w Warszawie powstanie Centrum Naukowo-Przemysłowe, w którym będą prowadzone badania przedkliniczne, zmierzające do wytworzenia leków onkologicznych. Zostanie otwarty dla pacjentów pod koniec czerwca.
Ten pierwszy w Polsce ośrodek to efekt współpracy stołecznego Centrum Onkologii i firmy Roche Polska. Centrum Naukowo-Przemysłowe (CNP) ma stać się przestrzenią dla rozwoju innowacji, w której będą prowadzone badania przedkliniczne i kliniczne w zakresie onkologii. Tym samym pomogą w wytworzenia leków Będzie to możliwe, dzięki nowym technologiom medycznym, które również mają powstawać w CNP.
- CNP likwiduje dotychczasową lukę w procesie tworzenia nowoczesnych leków w Polsce. Teraz polscy badacze będą mogli aktywnie uczestniczyć we wszystkich etapach badań przedklinicznych i klinicznych nad rozwojem nowych leków onkologicznych. Współpracując z najlepszymi na świecie mamy szansę zbudować odpowiedni potencjał, aby tworzyć innowacje medyczne w Polsce – wyjaśnia Iwona Ługowska, koordynator CNP w rozmowie z Pulsem Biznesu.
Dotychczas prowadzenie badań przedklinicznych, zmierzających do wytworzenia leków onkologicznych nie mogły być realizowane w Polsce na szeroką skalę. Powodem miał być brak medycznego zaplecza i zbyt wysokie nakłady, jakie się z nimi wiążą. Jak podaje Puls Biznesu, stworzenie nowego leku zajmuje od 10 do 15 lat i pochłania kwoty rzędu 1-1,5 mld USD. Najwięcej czasu i funduszu pochłaniają właśnie pierwsze fazy badań (do 80 proc. nakładów; trwają ok. ośmiu lat).
Centrum Naukowo-Przemysłowe, które powstanie przy warszawskim Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, zostanie otwarty dla pacjentów pod koniec czerwca.
Źródło: Puls Biznesu
Oprac. Karolina Pietrzak
Przeczytajcie również: Matki Polki karmią piersią na wyrębie. Chcą poprawek do "Lex Szyszko"