Trwa ładowanie...
sielce
Tomasz Jakubowski
05-05-2016 18:20

W piątek rusza Festiwal Grzesiuka. W programie m.in. mural, potańcówki i warsztaty gwary

Mamy dla Was program Festiwalu

W piątek rusza Festiwal Grzesiuka. W programie m.in. mural, potańcówki i warsztaty gwary
d17ipah
d17ipah

6 maja przypada 98 rocznica urodzin Stanisława Grzesiuka - Barda Warszawy, człowieka, który przez całe swoje życie szedł boso, ale w ostrogach. Tego dnia na Sielcach rusza trzydniowy festiwal poświęcony jednemu z najbardziej kojarzonych ludzi stolicy.

Grzesiuk nie urodził się w stolicy (przybył do niej mając prawie dwa lata z Małkowa), zapamiętany zostanie jednak jako warszawiak pełną gębą. Mieszkańcom stolicy poświęcił "Boso, ale w ostrogach", drugą z książek autobiograficznych słynnej trylogii (kolejne to "Pięć lat kacetu" i "Na marginesie życia"). Był też wielkim popularyzatorem przedwojennego folkloru czerniakowskiego.

Mokotowskie Sielce, na których mieszkał przez wiele lat (i które opisywał) znane były dawniej ze swojego specyficznego stylu, obyczajów, a nawet mody. Mówi się, że "nadawały charakter całej Warszawie". To tutaj rodził się i rozwijał folklor warszawski, tworzyła lokalna gwara. Na potańcówkach w świetlicy „U Przyjaciół” na Podrapciu mieszkańcy spotykali się, by potańczyć.

Jak informują organizatorzy, celem twórców festiwalu jest jednak nie tylko upamiętnienie Grzesiuka, ale i stworzenie silnej tożsamości lokalnej, przypomnienie dziedzictwa kulturowego Sielc oraz budowanie więzi społecznych. - Na Festiwal zapraszamy wszystkich mieszkańców Mokotowa, zarówno dzieci, młodzież jak i dorosłych - piszą pomysłodawcy imprezy.

Program:

Piątek, 6 maja
miejsce: Teatr BAZA
18:00 Otwarcie Festiwalu
18:30 Wystawa audiowizualna „Sielecki sznyt Mokotowa”
19:00 Premiera spektaklu „Ferajna”

d17ipah

Sobota, 7 maja
miejsce: Park Sielecki
10:00 – 18:00 Grzesiuk – stąd jestem!
(tworzenie muralu na Sielcach)
12:00 - 17:00 Warsztaty szycia z Ciekawe szycie
12:00 Zabawy Zapomniane
12:00 Konkurs Piosenki z Ulicy
14:00 Konkurs Mody Retro
15:00 Spacer Śladami Grzesiuka
(punkt początkowy - ul. Podchorążych/Nowosielecka – obok „Kamieni pamięci”)
15:00 Warsztaty Tańców Miejskich
17:00 Sielecka Potańcówka i koncerty:
- Kapela Czerniakowska
- CzessBand
- Pompadur
Poza tym: coś na ząb, stoiska, latawce i wiele wiele innych.

Niedziela, 8 maja
miejsce: Teatr BAZA
12:00 Gra miejska „Sielce Grzesiuka”
(punkt początkowy: Teatr BAZA)
15:00 Warsztaty projektowania zabawek dla dzieci
15:00 Warsztaty Gwary Warszawskiej (Stowarzyszenie Gwara Warszawska)
17:00 Spektakl „Ferajna”
18:00 Biesiadowanie

Festiwal jest jednym z wydarzeń w ramach obchodów stulecia przyłączenia Mokotowa do Warszawy. Warto tam się zjawić, zbawić i przez moment zapomnieć o codziennych zmartwieniach, bo jak mawiał Grzesiuk: "Martwienie się to ciężka praca, która nikomu jeszcze nie pomogła, ale niejednemu zaszkodziła".

d17ipah
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17ipah
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj