Trwa ładowanie...

Uwaga na szczepionki dla lisów

Preparat jest zrzucany z samolotów na lasy, pola i łąki województwa

Uwaga na szczepionki dla lisów
dn70wgw
dn70wgw

Przez najbliższy tydzień, w dniach 15 września - 22 września 2014 Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii prowadzi akcję szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie.* Preparat jest zrzucany z samolotów na lasy, pola i łąki województwa. Preparatu nie wolno dotykać – z zapachem człowieka nie zostanie przez zwierzęta podjęty.*

Szczepienie jest wykonywane przy użyciu* doustnej szczepionki umieszczonej we wnętrzu przynęty o kształcie niewielkiej kostki (wymiary 4,5 na 4,5 na 1 cm), koloru brunatno-zielonego, o zapachu rybnym.* Preparat będzie zrzucany w ilości 30 dawek na 1 km² we wschodniej części powiatu łosickiego oraz 20 dawek na pozostałym terenie województwa. Zrzuty nie obejmują akwenów wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka uodparnia na wirus wścieklizny wyłącznie lisy i nie jest stosowana wobec innych zwierząt dzikich, domowych czy gospodarskich.

Każdy, kto zetknie się ze szczepionką powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których przypadkowy kontakt z preparatem należy zgłosić do lekarza weterynarii. Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy prowadzać na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach.

Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, które jest jednym z najbardziej podatnych na zakażenie wirusem wścieklizny. Badania dowodzą, że regularne szczepienia zmniejszą ryzyko wystąpienia zachorowań. Dzięki takim akcjom w województwie mazowieckim nie odnotowano w ostatnich latach żadnego przypadku zarażenia lisa wścieklizną.

dn70wgw
dn70wgw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dn70wgw
Więcej tematów