UW zrezygnowało z opłat za drugi kierunek studiów
Do tej pory studentowi studiów stacjonarnych przysługiwała jedynie określona pula bezpłatnych zajęć, za dodatkowe musiał płacić
13.06.2014 13:02
Władze Uniwersytetu Warszawskiego, w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, zdecydowały o rezygnacji z pobierania opłat za drugi kierunek studiów oraz za przekroczenie limitu punktów ECTS. Opłaty nie będą pobierane w roku 2014/2015.
Zobacz także: Uniwersytet Warszawski najlepszą uczelnią w Polsce!
Zgodnie z przepisami znowelizowanej w 2011 roku ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym” studentowi studiów stacjonarnych przysługiwała jedynie określona pula bezpłatnych zajęć, za dodatkowe musiał płacić. Teraz, dzięki decyzji władz Uniwersytetu, sytuacja ta ulegnie zmianie. Osobom ambitnym chcemy dać szansę uczestniczenia we wszystkich zajęciach, poszerzających ich wiedzę i umiejętności – mówi prof. Marcin Pałys, rektor UW – Ale nie chcemy zapewniać wygodnego życia tym, którym zależy tylko na legitymacji studenckiej.
5 czerwca 2014 roku Trybunał orzekł, że część zapisów ustawy jest niezgodna z konstytucją. Na ich podstawie uczelnie publiczne mogły pobierać opłaty za kształcenie studentów na studiach stacjonarnych na drugim lub kolejnym kierunku studiów, a także za zajęcia poza dodatkowym limitem punktów ECTS.
Uznane za niezgodne z konstytucją zapisy tracą moc 30 września 2015 roku. Do tego dnia ustawodawca ma czas na ich zmianę. Po wyroku Trybunału Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zadeklarowało szybką modyfikację przepisów. Uniwersytet ma nadzieję, że nowe prawo jak najszybciej wejdzie w życie.