Ubezpieczenie OC samochodu ciężarowego - ile kosztuje i jak kupić najlepsze?
Samochody ciężarowe, podobnie jak inne pojazdy silnikowe, muszą być ubezpieczone, aby móc poruszać się po drogach. Ubezpieczenie OC jest tutaj niezbędnie, niezależnie od tego, czy pojazd przewozi cenne towary, czy piach lub kamienie. Wybierając dodatkowe opcje, można wiele zyskać i zabezpieczyć się przed ewentualnymi, nieprzewidzianymi zdarzeniami. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie takiego samochodu oraz gdzie kupić najlepszą polisę.
Ubezpieczenie OC samochodu ciężarowego
Posiadanie dobrego ubezpieczenia dostosowanego do specyficznych potrzeb pojazdu jest ważne zawsze, ale jeśli chodzi o Twoje narzędzie pracy, dostęp do dobrego ubezpieczenia chroniącego Cię przed wszelkimi nieprzewidzianymi zdarzeniami jest niezbędny. Dobrym przykładem są samochody ciężarowe i choć ich ubezpieczenia mogą być podobne do polis dla samochodów osobowych, to ostatecznie ze względu na swój charakter i przeznaczenie potrzebują oferty dostosowanej do ich własnych potrzeb.
Chociaż opcji jest coraz więcej, prawda jest taka, że wielu właścicielom nadal bardzo trudno jest znaleźć wysokiej jakości ubezpieczenie ciężarówki bez rezygnacji z przystępnej ceny. To sprawia, że poszukiwanie dobrej polisy staje się prawdziwą męką, a konsultacje z dużą liczbą firm w końcu pozwalają znaleźć coś w miarę korzystnego. W dzisiejszych czasach istnieją różne sposoby na znalezienie taniego ubezpieczenia samochodu ciężarowego.
Aby uniknąć zawierania zbędnych gwarancji, pokrycia, z którego nigdy nie skorzystasz ani nie zapłacić za zbędne dodatki, zalecamy przeglądanie ofert listy najlepszych ubezpieczycieli w kalkulatorze OC/AC Rankomat. Możesz nie być ekspertem w tej dziedzinie, ale porównywarka wyświetli Ci wiele propozycji, z których to Ty sam wybierzesz najkorzystniejszą.
Najlepsze ubezpieczenie OC dla ciężarówki
Ze względu na szczególne cechy ciężarówek, wiele firm w naszym kraju zdecydowało się na zaprojektowanie specjalnego ubezpieczenia dla tego typu pojazdu, z szeregiem gwarancji, które chronią kierowcę i sam pojazd, a nawet przewożony towar. Do najważniejszych obowiązkowych ubezpieczeń należy odpowiedzialność cywilna. Do niej warto dopasować dodatkowe opcje, takie jak:
· pomoc w podróży i laweta
· wypadki osobiste
· uszkodzenia pojazdu
· pożar samochodu
· rozbój i kradzież elementów ciężarówki
· odpowiedzialność za przewożony ładunek
· akty wandalizmu
· szkody spowodowane przez zjawiska atmosferyczne
· kolizje z dzikimi, łownymi gatunkami zwierząt
· ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków kierowcy.
Często niezbędnym dodatkiem okazuje się ubezpieczenie assistance oraz AC. Pierwsze z nich pozwala na skorzystanie z pomocy w razie awarii samochodu ciężarowego. Obejmuje pomoc techniczną np. holowanie pojazdu do warsztatu oraz informacyjną np. wskazówki, gdzie znaleźć najbliższy nocleg. W drugim przypadku polisa chroni przed odpowiedzialnością w przypadku kradzieży ciężarówki, jej uszkodzenia lub zniszczenia wyposażenia.
Koszty ubezpieczenia samochodu ciężarowego
Nie da się jednoznacznie udzielić odpowiedzi na pytanie o koszt ubezpieczenia OC samochodu ciężarowego. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę różne czynniki przy wycenie takiej polisy, które dzielą się na parametry pojazdu, informacje o kierowcy oraz historię ubezpieczenia. Liczy się nie tylko rok produkcji, model i marka pojazdu, ale również typ nadwozia, aktualny przebieg, stan techniczny samochodu, a także pojemność silnika. Ważna jest także bezszkodowa historia właściciela ciężarówki oraz wiek i miejsce zamieszkania kierowcy.
Najtańsze ubezpieczenie OC dla samochodu dostawczego do 3,5 tony kupisz już za nieco ponad 700 zł. W zależności od wyboru dodatkowych opcji oraz dla pojazdów powyżej 3,5 tony cena oczywiście rośnie. Dla pojazdów wykorzystywanych typowo w celach zarobkowych często oferta jest przygotowywana indywidualnie przez firmę ubezpieczeniową. Warto jednak na początku przeanalizować oferty w kalkulatorze OC/AC. Biorąc pod uwagę mnogość porównywanych ofert z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie – pod kątem potrzeb i ceny.
WP Wiadomości na: