Trwa ładowanie...

Trzaskowski: ubytki w dochodach będą rzędu nawet 2 mld zł

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski na konferencji prasowej we wtorek podkreślił, że ubytki w dochodach w Warszawie będą wynosić ok. 2 mld zł. Przedstawił też kolejny element pakietu pomocowego dla lekarzy. Dotyczy on wytypowania miejsc na kwarantannę dla pracowników służby zdrowia.

Trzaskowski: ubytki w dochodach będą rzędu nawet 2 mld złŹródło: PAP
d4ke6i3
d4ke6i3

Jak powiedział Trzaskowski na konferencji prasowej, sytuacja samorządów jest bardzo trudna, a są one w tej chwili na pierwszej linii. Ubytki w dochodach w Warszawie będą rzędu nawet 2 mld zł.

- Finanse samorządów były w trudnej sytuacji jeszcze przed koronawirusem w związku z tym, że rząd wprowadzał swoje reformy za pieniądze samorządów, również w związku z rosnącymi kosztami zagospodarowania śmieci, bo ten rynek został przez ustawy rządowe bardzo mocno zakłócony. Natomiast szacujemy, że jeżeli chodzi o Warszawę ubytki w dochodach będą bardzo duże, rzędu nawet 2 mld zł - mówił prezydent.

- W związku z tym w ramach Unii Metropolii Polskich, jako Związek Miast Polskich zwróciliśmy się do rządu, aby przyszedł samorządom z pomocą. Wsparcie samorządów przez wzrost subwencji ogólnej wyliczyliśmy w Polsce na mniej więcej 11 mld zł. Ale to wsparcie może przyjąć bardzo różne formuły. Po pierwsze jakaś formuła uzupełnienia naszych przychodów, dlatego, że to my jesteśmy na pierwszej linii walki z koronawirusem. To są kwestie nie wliczania wydatków ponoszonych na koronawirusa do reguły wydatkowej – tłumaczył Trzaskowski. Podkreślił, że przede wszystkim najważniejsze jest poluzowanie reguły budżetowej.

Rafał Trzaskowski. Warszawa. Miejsca na kwarantannę i odpoczynek

Trzaskowski mówił też o pomocy dla personelu medycznego w Warszawie.

d4ke6i3

Z okazji przypadającego we wtorek Światowego Dnia Zdrowia prezydent podjął decyzję o kolejnym pakiecie pomocowym dla lekarzy. Dotyczy on odbywania kwarantanny przez pracowników służby zdrowia.

W Warszawie zostały wytypowane trzy lokalizacje, gdzie normalnie są schroniska, bursy dla uczniów i studentów, które w tej chwili nie są wykorzystywane. W tych miejscach zorganizowany jest tymczasowy pobyt pracowników szpitali.

- Koszty wraz z wyżywieniem w jednoosobowym pokoju wzięliśmy na siebie. Mamy 43 miejsca dla tych wszystkich lekarzy i pielęgniarek, którzy są na kwarantannie – wskazał Trzaskowski.

- Oprócz tego docierają do nas sygnały, że niektórzy lekarze, pielęgniarki, personel medyczny, który nie jest na kwarantannie z obawy o życie i zdrowie swoich domowników nie wraca w nocy do domu. Dla nich też przygotowaliśmy takie miejsca – dodał prezydent.

d4ke6i3

Miasto ma 43 miejsca. Jeden z warszawskich deweloperów przygotował dodatkowo 60 miejsc.

Trzaskowski dodał, że jeżeli zajdzie taka potrzeba miasto zapewni transport większej liczby pracowników szpitala na kwarantannę. - Jeśli zbierze się określona liczba osób, które będą chciały skorzystać z tego programu, to taki transport zapewnimy – podkreślił.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d4ke6i3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ke6i3
Więcej tematów