Trwa ładowanie...
wenus
Luiza Poreda
05-06-2012 09:18

Tranzyt Wenus już dziś w nocy!

Taka okazja już się nie powtórzy. Kolejny raz będzie można zobaczyć z Ziemi, choć niestety nie z Polski, dopiero 11 grudnia 2117 roku. Kopernik zaprasza na niezwykłą imprezę!

Tranzyt Wenus już dziś w nocy!
d4mc225
d4mc225

Przejście Wenus na tle tarczy Słońca od zawsze ekscytowało astronomów - dowodziło ruchu planet wokół Słońca i pozwalało wyznaczyć odległość Ziemi od niego. Obliczanie ruchów planet i ich położenia na niebie nie jest łatwe bez wiedzy astronomicznej i odpowiedniego sprzętu. Dlatego po raz pierwszy opisano obserwację tranzytu Wenus dopiero 4 grudnia 1639 roku. Zjawisko to przewidział kilka tygodni wcześniej angielski astronom Jeremiah Horrocks. Wcześniej tranzyt z 1631 r. przewidział również Johannes Kepler. Dziś obserwatorium kosmiczne, które poszukuje planet przechodzących na tle innych gwiazd, nosi jego imię.

Wenus to wyjątkowa planeta. Jedyna – oprócz Urana – w naszym Układzie Słonecznym kręci się przeciwnym kierunku niż pozostałe. To prawdopodobnie efekt dawnej kolizji z potężną planetoidą, która „zakręciła” Wenus w drugą stronę. To także najjaśniejszy po Księżycu obiekt na nocnym niebie.

Przejście Wenus na tle tarczy Słońca trwa zwykle od pięciu do ośmiu godzin. Tarcza Wenus jest z punktu widzenia obserwatora z Ziemi około 30 razy mniejsza od słonecznej i jest widoczna na tle Słońca jako niewielka, okrągła plamka. Obserwacja jest łatwa, ale wymaga takich samych środków ostrożności jak obserwacje zaćmień Słońca. Trzeba mieć silnie przyciemnione szkło lub okulary ze specjalną folią. Można też obserwować zjawisko, rzutując obraz z teleskopu na ekran.

Tranzyt Wenus to niezwykle rzadkie zjawisko. Ludzkość oglądała to zaledwie sześć razy. Po raz siódmy będziemy mogli je zaobserwować o poranku 6 czerwca 2012. Tego dnia na całym świecie miłośnicy astronomii będą organizować publiczne obserwacje tego zjawiska. Nas, warszawiaków zaprasza planetarium Niebo Kopernika, w Centrum Nauki Kopernik.

d4mc225

W programie imprezy:

21.00 – Kosmiczny spektakl taneczny „Tranzyt Wenus” przygotowany przez Kielecki Teatr Tańca (wstęp wolny)
22.10 – „To zdarza się tylko dwa razy w życiu” – czym jest Tranzyt Wenus?
22.45 - AstroKomentarz. Miłośnicy i zawodowcy o zbliżającym się zjawisku.
00.00 – Początek! Rozpoczęcie transmisji Tranzytu Wenus z drugiego końca świata. Komentarz na żywo popularyzatorów nauki i miłośników astronomii.
00.40 – Kosmiczny Maraton w Niebie Kopernika – nocny maraton filmów planetaryjnych (bilety 25 zł, w sprzedaży od 1 czerwca)
04.17 – wschód Słońca. Obserwacje Tranzytu Wenus.
04.00 – Śniadanie na trawie

Przez całą noc i cały poranek w Parku Odkrywców prowadzone będą obserwacje astronomiczne przy pomocy sprzętu dostarczonego przez sklep AstroMarket.

d4mc225
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mc225
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj