Trwa ładowanie...

Teatr Krystyny Jandy świętuje 10 lat

"Dziękujemy wszystkim Państwu, naszym Przyjaciołom, za dobre i piękne 10 lat, które spędziliśmy razem".

Teatr Krystyny Jandy świętuje 10 lat
d39zh6t
d39zh6t

29 października 2005 r. otwarto Teatr Polonia - prywatny teatr Krystyny Jandy. Przez dekadę scena przy Marszałkowskiej stała się jedną z najważniejszych i najchętniej odwiedzanych w stolicy.

- Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele. 28 i 29 października tego roku świętujemy 10. urodziny Teatru Polonia i z tej okazji serdecznie zapraszamy na spektakl DANUTA W., który zagramy w oba te dni. Dziś, czyli w czwartek 29.10 zaprosimy Państwa na biletowany spektakl, po którym odbędzie się spotkanie z Krystyną Jandą, oraz na uroczysty toast urodzinowy.
W środę 28.10 DANUTĘ W. zagraliśmy dla Państwa w prezencie i dziękujemy za ten miły, uroczysty wieczór. Dziękujemy wszystkim Państwu, naszym Przyjaciołom, za dobre i piękne 10 lat, które spędziliśmy razem - czytamy na stronie teatru.

Teatr Polonia został stworzony w dawnym Kinie Polonia. Było to pierwsze kino otwarte w powojennej Warszawie. Tu wyświetlane były takie filmy jak „Skarb” i „ Zakazane piosenki”. W pierwszych latach XXI w. budynek kina stał nieużywany i praktycznie popadł w ruinę. Jesienią 2004 r. firma MAX-FILM wystawiła salę widowiskową kina (hole oraz wejście jest do dziś własnością miasta Warszawy) do sprzedaży w formie przetargu. 21.01.2005 r. Krystyna Janda i Edward Kłosiński kupili salę dawnego kina, a w listopadzie 2005 r. przekazali ją notarialnie w użytkowanie Fundacji. Zawarli także umowy najmu pozostałych przestrzeni: holu i wejścia, bez których sala nie mogłaby funkcjonować i przystąpili do remontu.

W październiku 2005 r. zaczęła funkcjonować Mała Scena Teatru Polonia - „Fioletowe Pończochy”. Nazwa została zapożyczona od dziewiętnastowiecznego ruchu feministycznego działającego we Francji. Scena została nazwana tak w konsekwencji sformułowania założeń artystycznych nowego Teatru: miał on zajmować się głównie kobietami i tematami z nimi związanymi, miał zajmować się tekstami dla kobiet i o kobietach.

29.10.2005 r. odbyła się pierwsza premiera Teatru Polonia - „Stefcia Ćwiek w szponach życia” Dubrawki Ugrešić, a w miesiąc później (12 listopada 2005 r.), druga - „Ucho gardło, nóż”- monodram w wykonaniu Krystyny Jandy według książki Vedrany Rudan pod tym samym tytułem.

d39zh6t

100 lat od redakcji WawaLove.pl!

d39zh6t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39zh6t
Więcej tematów