Tak mieszkańcy chcą zmienić Warszawę. Zagłosuj na najlepszy pomysł
Drony, kocie daszki, kaczkomaty, baobaby to kilka z wielu pomysłów zgłoszonych przez mieszkańców stolicy w ramach budżetu partycypacyjnego. Wytypowaliśmy te najciekawsze.
Od 1 grudnia 2017 roku do 22 stycznia 2018 roku mogliśmy zgłaszać pomysły, które dzięki funduszom z budżetu mogą zostać wcielone w życie. Lista projektów pęka w szwach. Do tej pory wpłynęło ich 2447. Większość z nich dotyczy np:. budowy chodnika, parkingu, czy przejścia dla pieszych. Znalazły się też takie, które zadziwiają kreatywnością.
Oto lista przykładów:
Zakup drona wykrywającego toksyczne spaliny
Według autora pomysłu dron ma za zadanie wykrywać spaliny oraz ścigać osoby palące toksyczne śmieci.
Całkowity koszt projektu: 270 000 zł
Likwidacja wszystkich progów zwalniających i słupków zmuszających kierowców do hamowania i przyspieszenia
Zdaniem autora pomysłu samochody podczas hamowania produkują znacznie więcej spalin i toksycznych substancji. Dlatego powinny zostać usunięte.
Całkowity koszt projektu: 1 000 zł
Darmowy wstęp do Parku Wilanowskiego dla mam z małymi dziećmi
Autorka projektu argumentuje, że to mamy głównie zajmują się dziećmi i powinny z nimi więcej przebywać na świeżym powietrzu. Całkowity koszt projektu: 85 000 zł
Kocie daszki
Zakup 20 zadaszonych, ocieplonych, umocowanych na plastikowych europaletach domków dla wolno żyjących kotów na terenie dzielnicy Rembertów. Domki miałyby pomóc przetrwać zwierzętom trudny okres zimy.
Całkowity koszt projektu: 10 400 zł
Regionalne wspólne gotowanie na Tragówku
Projekt ma popularyzować polską kuchnię regionalną, dzięki wspólnym co miesięcznym warsztatom gotowania. Autor projektu chce, aby spotkania odbywały się raz w miesiącu przez rok.
Całkowity koszt projektu: 24 000 zł
Baobab w Parku Bródnowskim
Baobab Afrykański ma zwiększyć atrakcyjność dzielnicy. W przyszłości drzewo będzie mogło stać się symbolem, dzięki któremu będzie kojarzone Bródno. Do utrzymania drzewa będzie potrzebna specjalna konstrukcja, która podtrzyma temperaturę powyżej 13 stopni Celsjusza.
Całkowity koszt projektu: 135 000 zł
Domki dla jeży
Autor inicjatywy chce postawić domki na terenie, gdzie występuje najwięcej jeży. Dodaje, że miejsce to ma być niepielęgnowane i niegrabione. Im bardziej zaniedbana zieleń, tym lepiej dla jeża.
Całkowity koszt projektu: 1 000 zł
* Skarbiec*
Projekt zakłada założenie funduszu oszczędnościowego na potrzeby mieszkańców dzielnicy Rembertów. Środki z tego projektu będą mogły być realizowane w kolejnych latach.
Całkowity koszt projektu: 350 000 zł
* Kaczkomaty w Parku Bródnowskim*
Jedna z autorek zgłosiła do projektu automaty ze zdrowym pokarmem dla kaczek w parku Bródnowskim. Każdy z mieszkańców mógłby go pobrać za darmo.
Całkowity koszt projektu: 38 800 zł
*Smart ławki *
Mieszkaniec Białołęki wpadł na pomysł postawienia ławek solarnych, które umożliwiają ładowanie urządzeń elektrycznych. Smart ławki pozwolą nam na odpoczynek i jednoczesne ładowanie urządzeń elektronicznych.
Całkowity koszt projektu: 75 000 zł
Nowa Sauna Fińska z aromaterapią i koloroterapią
Pomysłodawca zgłosił projket na wybudowanie łaźni dla seniorów, w której będzie z sauna z możliwością skorzystania z terapii światłem i zapachem.
Całkowity koszt projektu: 96 000 zł
Warsztaty makijażu i wizażu dla kobiet w każdym wieku w bibliotece w dzielnicy Ursus
Uczestniczki po kursie powinny znać zasady makijażu oraz samodzielnie go wykonywać.
Całkowity koszt projektu: 7 800 zł
Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.
Przeczytaj też:Iglicę Pałacu Kultury zżera korozja. Będzie remont?