Trwa ładowanie...

Sygnalizacja zapali zielone światło dla rowerzysty

Nowe rozwiązanie, które testują drogowcy, ma ułatwić życie miłośnikom dwóch kółek.

Sygnalizacja zapali zielone światło dla rowerzysty
d3syfsv
d3syfsv

ZDM testuje nowe detektory wbudowane w asfalt, które wykryją rower. Dzięki nim dla rowerzystów sygnalizacja zapali się zielone światło. Na wielu skrzyżowaniach funkcjonuje takie rozwiązanie - zielone światło pojawia się wtedy, gdy urządzenie wykryje obecność pojazdu. Niestety stare detektory nie "zauważały" rowerów, które są dla nich zbyt lekkie.

Zarząd Dróg Miejskich próbuje rozwiązać ten problem i testuje nowe czujniki, które mają być wyczulone również na lżejsze pojazdy. - Takie urządzenie ma kształt puszki i jest montowane na maszcie sygnalizacji świetlnej przy skrzyżowaniu. Działa podobnie do policyjnego radaru. W swoim polu widzenia wykrywa rowerzystę i wysyła sygnał do centrali o zapotrzebowaniu na zielone światło - powiedziała WawaLove.pl Karolina Gałecka z ZDM.

Nowy czujnik na razie jest zamontowany na skrzyżowaniu ul. Świętokrzyskiej i ul. Nowy Świat. To pilotażowe rozwiązanie, ale jeśli się sprawdzi, Zarząd Dróg Miejskich nie wyklucza zamontowania takich puszek w większej liczbie miejsc. Kosz jednej to 2,5 tys. złotych.

Drugie nowoczesne rozwiązanie zostało zaproponowane motocyklistom, którzy również zgłaszali, iż starej generacji sygnalizacje akomodacyjne nie reagują na ich pojazdy. - Na skrzyżowaniu Górczewskiej z Elekcyjną w asfalcie została zatopiona także sygnalizacja akomodacyjna, ale wycięta w kształcie trapezu - mówi Gałecka.

d3syfsv

Takie rozwiązanie sprawia, iż płyta na całej swojej powierzchni wykrywa pojazd. Nowa płyta indukcyjna działa na podobnych zasadach do starej - gdy samochód najedzie na nią, zaburza się pole magnetyczne. Później zostaje wysyłany sygnał do centrali o zapotrzebowanie na zielone światło. Jednak płyta w kształcie trapezu jest zdecydowanie bardziej czuła, dlatego wykryje również motocykle.

Wyniki obu pilotażowych projektów będą monitorowane przez jakiś czas. Jeśli się sprawdzą, zostaną wprowadzone na większej liczbie skrzyżowań.

d3syfsv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3syfsv
Więcej tematów