Święto Niepodległości w Warszawie. Zobacz, co Cię czeka w stolicy
Prezentujemy mapę najważniejszych zgromadzeń i manifestacji, które przejdą ulicami stolicy.
10.11.2017 07:37
Bieg Niepodległości
Bieg odbędzie się w sobotę 11 listopada 2017 r. i rozpocznie się wspólnym odśpiewaniem hymnu. Zawodnicy ruszą ze skrzyżowania al. Jana Pawła II i ul. Stawki o symbolicznej godzinie 11.11 i pobiegną w dwóch kolumnach. Osoby w białych i czerwonych koszulkach utworzą najdłuższą flagę Polski. Dziesięciokilometrowa trasa wiedzie m.in. al. Jana Pawła II, wiaduktem nad al. Jerozolimskimi, ul. Chałubińskiego do al. Niepodległości.
u2013 Bieg Niepodległości to jeden z największych biegów ulicznych w Warszawie, dlatego cieszymy się, że PKO Bank Polski po raz kolejny wspiera to wydarzenie. Zapraszamy mieszkańców stolicy do kibicowania, a zawodników zachęcamy do przyłączenia się do naszej akcji charytatywnej u201ebiegnę dla Waldka i Oliwierau201d u2013 mówił niedawno Marek Roszczyk, dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej PKO Banku Polskiego w Warszawie.
Biorąc udział w biegu będzie można pomóc dwóm chłopcom. 3,5-letni Waldek urodził się z przepukliną oponowo-rdzeniową. Do codziennego funkcjonowania potrzebuje ortez i specjalistycznego aparatu. Chłopiec jest podopiecznym Fundacji Avalon. Natomiast 8-letni Oliwier choruje na mózgowe porażenie dziecięce i padaczkę lekooporną. Niezbędny jest dla niego wózek i rehabilitacja. Oliwier jest podopiecznym Fundacji Dzieciom u201eZdążyć z pomocąu201d.
Marsz Niepodległości
"My chcemy Boga" - tak brzmi hasło, które będzie towarzyszyć kolejnemu Marszowi Niepodległości. Narodowcy ruszą ulicami Warszawy 11 listopada o godzinie 15. Wystartują z ronda im. Romana Dmowskiego następnie przejdą Al. Jerozolimskimi, Mostem Poniatowskiego, Wybrzeżem Szczecińskim i Siwca na błonia Stadionu Narodowego, gdzie będą odbywac się dodatkowe przemowy i koncert. Planowany czas zakończenia jest ok. godz. 19:00.
Zgodnie z decyzją ratusza Marsz Niepodległości przejdzie 11 listopada starą trasą, czyli przez most Poniatowskiego. O swojej decyzji prezydent Warszawy poinformowała na Twitterze. "Wydałam zakaz dla Marszu Niepodległości #11listopada przez Most Świętokrzyski, ale wojewoda zezwolił na jego przejście Mostem Poniatowskiego" - poinformowała.
Wydałam zakaz dla Marszu Niepodległości przez Most Świętokrzyski, ale wojewoda zezwolił na jego przejście Mostem Poniatowskiego
u2014 Hanna Gronkiewicz (@hannagw)
- Tym wpisem w mediach społecznościowych nie pokazała sytuacji taką, jaka była, tylko wprowadziła chaos informacyjny, jakoby to ona wprowadziła ten zakaz i ta decyzja należała do niej, a była to decyzja wynikająca z mocy ustawy - powiedział na środowej konferencji prasowej w Warszawie Tomasz Kalinowski rzecznik ONR.
Rzecznik stowarzyszenia Marsz Niepodległości Damian Kita przypomniał, że organizatorzy Marszu Niepodległości złożyli dwa wnioski o rejestrację wydarzenia. - Trzy tygodnie temu (...) zarejestrowaliśmy dwa wydarzenia w Warszawie. Jedna trasa - stara - przez Most Poniatowskiego. Druga trasa - nowa - przez Most Świętokrzyski. (...) Chcieliśmy się zabezpieczyć od strony logistycznej na wszelkie ewentualności. Jednocześnie złożyliśmy wówczas wniosek do wojewody o zarejestrowanie tego zgromadzenia jako zgromadzenie cykliczne - wyjaśnił.
Kita poinformował, że organizatorzy Marszu Niepodległości otrzymali pozwolenie na rejestrację marszu jako wydarzenia cyklicznego, co ogłosili na konferencji prasowej we wtorek. - Dwa dni temu, jako organizatorzy dostaliśmy zgodę na organizację wydarzenia cyklicznego. To nas zdeterminowało do podjęcia decyzji, że w tym roku idziemy Mostem Poniatowskiego. W związku z tym zorganizowaliśmy konferencję prasowa we wtorek o godz. 12 - wyjaśnił. Zaznaczył, że dwie godziny po konferencji prasowej zorganizowanej przez nich, prezydent Warszawy ogłosiła na Twitterze, że nie wydaje zgody na przemarsz Mostem Świętokrzyskim.
Marsz Antyfaszystowski
Pod hasłem "Za Wolność Waszą i Naszą. Historia dzieje się dziś" ruszy marsz Koalicji Antyfaszystowksiej, w której skłąd wchodzi kilkanaście różnych organizacji, w tym m.in. Obywatele RP, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Stowarzyszenie Wszyscy Razem czy Pracownicza Demokracja.* *
Start demonstracji ruszy o godz. 14 na placu Politechniki. Następnie uczestnicy przemaszerują ul. Nowowiejską, placem Zbawiciela, ul. Mokotowską, placem Trzech Krzyży i Wiejską. Trafią przed Sejm RP około godz. 18.
Jak zapowiadali wcześniej pomysłodawcy, w planach jest również organizacj kilku zgromadzeń, które miają być "konfrontacyjnymi pikietami". Happeningi mają się odbyć w pobliżu Marsz Niepodległości, jednak pozostałe szczegóły są wciąż dopracowywane.
Krucjata Różańcowa
Wydarzenie "Otaczamy Różańcem Świętym Sejm RP", czyli modlitwa za Polskę w rocznicę odzyskania niepodległości odbywa się co roku, już od sześciu lat. W tym roku zapraszają na mszę św. za ojczyznę o godz. 10 w warszawskim kościele św. Aleksandra przy pl. Trzech Krzyży, a potem na przemarsz przed Sejm i Senat RP.
Parada motocyklowa
Z kolei w godz. 13.30-16 przez Warszawę przejedzie parada motocyklowa pod nazwą "Rock Niepodległości". Miłośnicy jednośladów przejadą trasą: al. Piłsudskiego (Sulejówek) - Trakt Brzeski u2013 ul. Czecha u2013 ul. Płowiecka u2013 ul. Ostrobramska - al. Stanów Zjednoczonych - most Łazienkowski - al. Armii Ludowej - pl. Na Rozdrożu u2013 al. Ujazdowskie u2013 ul. Belwederska u2013 ul. Jana III Sobieskiego - ul. Idzikowskiego.
Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.
Przeczytajcie również: Wtargnęli do siedziby Lasów Państwowych. Policja wynosi protestujących ekologów