Strzały w Centrum. Atak terrorystyczny. "To tylko ćwieczenia"
"Warszawiacy byli świadkami wydarzeń, wyglądających jak realne działania funkcjonariuszy"
12.03.2015 09:35
W nocy w centrum Warszawy odbyły się ćwiczenia antyterrorystyczne służb mundurowych i instytucji odpowiedzialnych za ochronę antyterrorystyczną, bezpieczeństwo i porządek publiczny. - Jeden z epizodów ćwiczeń odbywał się w okolicach Placu Powstańców Warszawy oraz w siedzibie Narodowego Banku Polskiego - informuje Komenda Stołeczna Policji .
Celem ćwiczeń był realny test pozwalający na sprawdzenie systemów współdziałania i łączności oraz procedur uruchamiania odpowiednich narzędzi w sytuacji kryzysowej. Scenariusz działań objął m.in. sytuację zakładniczą w centrum miasta oraz neutralizację samochodu, w którym znajdowały się materiały wybuchowe. Przedstawiciele różnych służb mieli możliwość praktycznego wykorzystania i wymiany doświadczeń z zakresu reagowania na incydenty o podłożu terrorystycznym, do których może dojść na terenie naszego kraju. Funkcjonariusze doskonalili umiejętności w zakresie przygotowania i prowadzenia operacji oraz dowodzenia siłami szybkiego reagowania, a także organizowania pracy zespołowej i współdziałania służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne.
Z uwagi na to, że niektóre epizody operacji odbywały się w centrum miasta, a udział w nich wzięły pododdziały antyterrorystyczne policji, warszawiacy mogli być świadkami wydarzeń, wyglądających jak realne działania funkcjonariuszy. Użyte podczas ćwiczeń środki pirotechniczne oraz amunicja nie były prawdziwe i posłużyły jedynie do urealnienia przeprowadzanych działań.
W Polsce zagrożenie terrorystyczne nie jest wysokie, jednak charakter zagrożenia ze strony grup terrorystycznych powoduje, że polskie służby i instytucje muszą być przygotowane na przeciwdziałanie takim atakom.
Więcej na temat zagrożenia terrorystycznego w Warszawie możecie się dowiedzieć z naszej rozmowy ze secjalistą od terroryzmu bombowego
W ćwiczeniach brały udział m.in. policyjne Biuro Operacji Antyterrorystycznych, Wydział Realizacji Komendy Stołecznej Policji, Oddziały Prewencji Policji z całego kraju oraz Centralne Biuro Śledcze Policji, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straż Graniczna, Żandarmeria Wojskowa, Straż Pożarna i Pogotowie Ratunkowe.
Przeczytajcie też: Najbardziej niebezpieczne skrzyżowania w Warszawie