RegionalneWarszawaStrażnicy miejscy na pomoc zwierzętom. Eko Patrol obchodzi 15. urodziny!

Strażnicy miejscy na pomoc zwierzętom. Eko Patrol obchodzi 15. urodziny!

Eko Patrol zaczynał od kilku interwencji miesięcznie, dziś średnio co 14 minut ktoś prosi o pomoc w sprawie zwierząt.

Strażnicy miejscy na pomoc zwierzętom. Eko Patrol obchodzi 15. urodziny!
Karolina Kołodziejczyk

Zaczęło się od dwóch funkcjonariuszy, dziś służy w nim blisko pięćdziesięciu. 15 lat temu powołano pierwszy w Warszawie i jednocześnie pierwszy w Polsce Eko Patrol straży miejskiej.

Eko Patrol zaczynał od kilku interwencji miesięcznie, dziś średnio co 14 minut ktoś prosi o pomoc w sprawie zwierząt. - Z pewnością wpływ na to ma stale rosnące zaufanie mieszkańców do naszego Referatu, ale też coraz większa wrażliwość ludzi na potrzeby zwierząt i ich krzywdę. Strażnicy z Eko Patrolu to nie tylko profesjonaliści przygotowani do pracy ze zwierzętami, ale przede wszystkim ludzie, którzy po prostu je kochają. Wielu z nich przygarnęło do swoich domów porzucone i skrzywdzone czworonogi. – mówi Piotr Mostowski z-ca naczelnika Oddziału Ochrony Środowiska Straży Miejskiej m.st. Warszawy, współtwórca i wieloletni kierownik Eko Patrolu.

Początkowo tylko Ursynów

Pierwszy patrol do spraw ekologicznych powstała jesienią 2001 r. na terenie Ursynowa. Początkowo pracowało w nim tylko dwóch funkcjonariuszy, którzy podejmowali interwencje wyłącznie na tamtym terenie. Już wtedy starano się, aby strażnicy byli wyposażeni w specjalistyczny sprzęt. Funkcjonariusze dysponowali radiowozem dostosowanym do przewozu zwierząt oraz niezbędnymi w ich pracy pomocami: chwytakami, klatkami, sieciami. Sprzęt strażnikom przekazały ówczesne władze Ursynowa.

Pierwszy Eko Patrol w skali roku pomagał ok. 300 zwierzętom na terenie Ursynowa. Potrzeby były zdecydowanie większe. Dlatego w 2003 r. rozszerzono działalność Eko Patrolu o kolejne dzielnice: Wilanów oraz Mokotów.

Dwa lata później pomoc zwierzętom zapewniało już osiem Eko Patroli, które pracowały na terenie całej stolicy. Z początkiem 2006 r. powołano zespół zadaniowy do spraw ekologicznych, do którego dołączyli kolejni funkcjonariusze, którzy zostali wyposażeni przez Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m. st. Warszawy w specjalistyczny sprzęt służący do niesienia pomocy zwierzętom. Ostatecznie zespół zadaniowy został przekształcony w obecnie funkcjonujący Referat ds. Ekologicznych.

W Referacie ds. Ekologicznych pracuje dziś 46 odpowiednio wyszkolonych i przygotowanych do pracy ze zwierzętami funkcjonariuszy. Do swojej dyspozycji mają 11 specjalistycznych radiowozów przystosowanych do przewozu zwierząt i wyposażonych m.in. w: chwytaki, klatki, transportery, sieci.

Tysiące interwencji, tysiące odłowionych zwierząt

Działania podejmowane przez Eko Patrol cieszą się dużym uznaniem mieszkańców. Eko Patrol jest identyfikowany jako ten, który w pierwszej kolejności pomaga zwierzętom w mieście. Z roku na rok przybywa interwencji. W 2015 r. strażnicy z Eko Patrolu interweniowali ponad 16 tys. razy, pomogli 9145 zwierzętom. Tylko przez 8 miesięcy 2016 r. interweniowali już ponad 12,5 tys. razy. W tym czasie funkcjonariusze pomogli 7611 zwierzętom.

Strażnicy pomagają nie tylko porzuconym, bezdomnym i rannym zwierzętom, czy zwierzynie dziko żyjącej. Coraz częściej interweniują, kiedy na terenie miasta pojawiają się zwierzęta egzotyczne: pytony, warany, kameleony, agamy a nawet aksolotle meksykańskie.

Strażnicy miejscy reagują w sytuacjach kiedy zwierzę może stanowić zagrożenie dla ludzi. Podejmują interwencje, kiedy zagrożone jest życie i zdrowie zwierząt znajdujących się w przestrzeni publicznej. Udzielają pomocy zwierzętom chorym lub rannym. Działania funkcjonariuszy ograniczają zjawisko bezdomności zwierząt. Stanowią też wsparcie dla innych służb i instytucji w tym m.in.: policji, Państwowej Straży Pożarnej, Powiatowego Lekarza Weterynarii czy Lasów Miejskich.

Źródło: UM Warszawa

Obraz
warszawamokotówursynów
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)