RegionalneWarszawaStraż Miejska świętuje 25- lecie. "Blisko pół miliona interwencji rocznie"

Straż Miejska świętuje 25- lecie. "Blisko pół miliona interwencji rocznie"

W ciągu doby na ulicach Warszawy pełni służbę blisko 400 funkcjonariuszy

Straż Miejska świętuje 25- lecie. "Blisko pół miliona interwencji rocznie"

Służba mieszkańcom i miastu to cel działania strażników miejskich, to m.in. dzięki ich ciężkiej pracy możemy mówić, że Warszawa jest miastem bezpiecznym - podkreślał komendant Zbigniew Leszczyński podczas uroczystych obchodów 25-lecia Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

- Służba społeczności lokalnej to wyznacznik naszych działań. Codzienny drogowskaz, którego nie wolno nam stracić z oczu. Przypomina nam bowiem, że pracujemy dla ludzi, nie dla polityków. Bo dobro społeczne ma nam przyświecać w każdej sytuacji - mówił komendant Straży Miejskiej m.st. Warszawy podczas niedzielnych uroczystości na pl. Piłsudskiego.

- Służba mieszkańcom i służba miastu to cel działania strażników miejskich - mówił Leszczyński. Dziękując im, komendant podkreślał, że "codziennie z pełnym poświęceniem wychodzą oni na ulice Warszawy, by pomagać innym"; życzył też, aby ich "trud i zaangażowanie znajdowały uznanie mieszkańców".

- Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przez 25 lat stawali w naszych szeregach. Dzięki waszej ciężkiej pracy możemy dziś mówić, że Warszawa jest miastem bezpiecznym - powiedział Leszczyński.

- Często spotykamy się z niesprawiedliwą oceną - przyznał komendant. Tymczasem, jak zaznaczył, z roku na rok w Warszawie spada liczba zdarzeń związanych z zakłócaniem porządku.

"Mundur to odpowiedzialność"

Komendant zwrócił uwagę, że praca strażników miejskich to nie tylko interwencje. "Od początku istnienia stawialiśmy na profilaktykę" - przypomniał. Mówił m.in. o: uczeniu dzieci i młodzieży bezpiecznych zachowań i unikania zagrożeń; zwiększaniu ich wiedzy o przepisach prawa, uczeniu szacunku dla ludzi oraz ich własności, a także o kursach samoobrony i pierwszej pomocy dla dorosłych i o zwiększaniu świadomości ekologicznej mieszkańców miasta.

"Mundur strażnika to odpowiedzialność" - podkreślał Leszczyński. - Dziękuję tym, którzy nam ufają i wymagają od nas - powiedział komendant. Jak mówił, dowodem zaufania do strażników miejskich może być fakt, że większość podejmowanych przez straż działań zaczyna się od zgłoszeń mieszkańców.

Wojewoda Zdzisław Sipiera, zwracając się do strażników, powiedział: "To jest bardzo ważne, co państwo robicie, żeby obywatele, żeby ludzie żyjący na terenie swych małych ojczyzn mieli poczucie ładu, porządku i bezpieczeństwa".

Straży Miejskiej m.st. Warszawy dziękował również wiceprezydent stolicy. - Mam nadzieję, że dzięki zaangażowaniu straży miejskiej poziom poczucia bezpieczeństwa nie tylko z punktu widzenia mieszkańców, ale także gości zagranicznych w Warszawie jest wysoki - mówił Jarosław Jóźwiak.

Piknik

Podczas uroczystości wyróżniający się podczas służby funkcjonariusze odebrali odznaczenia. Znaleźli się wśród nich mł. insp. Dariusz Herman oraz mł. strażnik Kamil Jobda, odznaczeni Medalem za Ofiarność i Odwagę. W lutym Herman i Jobda, z narażeniem własnego życia i zdrowia, uratowali człowieka przed popełnieniem samobójstwa - przypomniano. Po centralnych uroczystościach na pl. Piłsudskiego rozpoczął się Piknik Rodzinny w Ogrodzie Saskim, który potrwa do godz. 17.

Straż Miejska przygotowała dla gości pikniku liczne atrakcje. Strażnicy prezentują specjalistyczny sprzęt wykorzystywany podczas codziennej pracy, przedstawiają taktyki i techniki podejmowania interwencji. Strażnicy-ratownicy medyczni przypominają zasady udzielania pierwszej pomocy.

Z myślą o najmłodszych - oprócz stoisk z zabawami i konkursami - przygotowano Mobilne Miasteczko Ruchu Drogowego. To okazja m.in. do przypomnienia sobie zasad bezpiecznego poruszania się jednośladem po mieście.

Uroczystościom towarzyszy także wystawa "25 lat warty honorowej i codziennej służby mieszkańcom stolicy", którą można obejrzeć w Ogrodzie Saskim.

25 lat SM

Straż Miejską m.st. Warszawy, jako jednostkę organizacyjną Związku Dzielnic-Gmin Warszawy, powołał 1 czerwca 1991 r. ówczesny prezydent stolicy Stanisław Wyganowski. 8 listopada 1991 r. pierwsi funkcjonariusze ślubowali służyć społeczności lokalnej, chroniąc porządek publiczny i bezpieczeństwo mieszkańców.

Do zadań Straży należą m.in.: ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych; czuwanie nad porządkiem i kontrola ruchu drogowego; kontrola publicznego transportu zbiorowego; współdziałanie z właściwymi podmiotami w zakresie ratowania życia i zdrowia obywateli, pomocy w usuwaniu awarii technicznych i skutków klęsk żywiołowych oraz innych miejscowych zagrożeń; zabezpieczenie miejsca przestępstwa, katastrofy lub innego podobnego zdarzenia albo miejsc zagrożonych takim zdarzeniem przed dostępem osób postronnych lub zniszczeniem śladów i dowodów, do momentu przybycia właściwych służb.

To także m.in.: ochrona obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej; współdziałanie z organizatorami i innymi służbami w ochronie porządku podczas zgromadzeń i imprez publicznych; doprowadzanie osób nietrzeźwych do izby wytrzeźwień lub miejsca ich zamieszkania, jeżeli osoby te zachowaniem swoim dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym, znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu lub zdrowiu albo zagrażają życiu i zdrowiu innych osób.

(PAP)

Obraz
Obraz
Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)