RegionalneWarszawaStołeczne boiska szkodliwe? Jest oświadczenie ratusza

Stołeczne boiska szkodliwe? Jest oświadczenie ratusza

"Są rakotwórcze, działają szkodliwie na rozrodczość, układ krwiotwórczy i nerwowy" o obecności takich substancji w nawierzchni sztucznych boisk poinformował dziś rano Onet. Za przykład wzięto boisko przy Szkole Podstawowej nr 343 w Warszawie. Jest już odpowiedź stołecznego ratusza.

Stołeczne boiska szkodliwe? Jest oświadczenie ratusza
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Adam Stępień

W poniedziałek rano Onet opublikował obszerny artykuł o niebezpiecznych substancjach, które zawiera granulat używany do budowy sztucznych boisk. Dzieci po wizycie na boisku przy Szkole Podstawowej nr 343 w Warszawie, wracały niemal całe "czarne" do domu. Ponadto skarżyły się na załzawione oczy, kaszel, katar, alergie i wysypkę. Rodzice zlecili ekspertyzę.

Wynik badania toksykologicznego, które przeprowadził Instytut Techniki Górniczej "Komag" z Gliwic był bardzo niepokojący:

  • W granulacie znajdowały się "wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, szczególnie niebezpieczne dla zdrowia dzieci"
  • "Wśród pierwiastków występują również toksyczne metale ciężkie, które mogą negatywnie oddziaływać na narządy i układy dzieci, w tym nerwowy i krwiotwórczy". Wykryto również ołów, kadm, nikiel i rtęć.
  • Według wybitnego specjalisty w dziedzinie onkologii prof. Cezarego Szczylika, substancje, które zawiera granulat mogą w przyszłości powodować choroby nowotworowe takie jak glejak i białaczka.

Wojna na normy

Boisko na Ursynowie zostało zamknięte. Ale jak informuje Onet, trwa przerzucanie się opiniami, których norm powinno się przestrzegać. "Komag" powołał się na wymagania Unii Europejskiej wobec materiałów stosowanych do budowy sztucznych boisk. Według tych wymagań dozwolony jest 1 miligram toksycznej substancji na kilogram granulatu. Burmistrz Ursynowa Robert Kempa powołuje się na opinię Krajowego Centrum Informacyjnego ds. Rozporządzenia REACH, według którego ten limit dotyczy wyrobów sztucznych i gum, a granulat nie jest żadnym z nich, tylko mieszaniną substancji. Tą ma obowiązywać inna norma - 100 i 1000 mg na 1 kg.

Zobacz także: Szkodliwe kosmetyki. W środku aż roi się od bakterii

Głos w sprawie zabrał rzecznik prasowy stołecznego ratusza Kamil Dąbrowa.

- Informuję, że materiały używane przy budowie boisk zarządzanych przez miasto i jego jednostki, także tego przy SP nr 343 na Ursynowie, miały atesty @NIZP_PZH. Granulat spełnia normy Biura ds. Substancji Chemicznych. Z ostrożności poprosiliśmy Sanepid o dodatkową kontrolę boisk.

Dziennikarze Onetu podają na koniec za przykład akademię Ajaxu Amsterdam, która usunęła parę lat temu granulat ze wszystkich boisk w klubie.

Źródło: Onet.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)