RegionalneWarszawaRok szkolny rozpoczęty. Warszawskie szkoły najwyżej w rankingach

Rok szkolny rozpoczęty. Warszawskie szkoły najwyżej w rankingach

Prezydent miasta zainaugurowała nowy rok szkolny w jednym z warszawskich liceów.

Rok szkolny rozpoczęty. Warszawskie szkoły najwyżej w rankingach

02.09.2015 11:00

We wtorek, 1 września, nowy rok szkolny w Warszawie rozpoczęło ponad 230 tysięcy uczniów i przedszkolaków. Stołeczna inauguracja z udziałem Hanny Gronkiewicz – Waltz, Prezydent m.st. Warszawy odbyła się w XIV LO im. Stanisława Staszica.

- Życzę wam, uczniom, abyście wykorzystali szkolne lata zdobywając wiedzę i umiejętności, żeby szkoła była ważnym partnerem w odkrywaniu świata, przygotowaniu do dorosłości i samodzielności. Życzę Państwu – nauczycielom, aby praca w nowym roku szkolnym była twórcza i satysfakcjonująca– mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

W krajowych rankingach warszawskie szkoły znajdują się na czołowych miejscach,a absolwenci zdobywają laury w międzynarodowych konkursach. O sukcesach uczniów najlepiej mogą świadczyć wyniki osiągane na egzaminach zewnętrznych. Warszawa ma najlepsze w kraju wyniki szkół podstawowych i gimnazjów. W rankingu PERSPEKTYW w pierwszej 15-ce najlepszych polskich liceów osiem jest z Warszawy, w tym najlepsze w kraju, właśnie XIV LO im. S. Staszica. W zeszłym roku szkolnym 38 uczniów tego liceum zdobyło 45 tytułów laureata ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych (7 uczniów zdobyło tytuł laureata w dwóch olimpiadach), a na olimpiadach i turniejach międzynarodowych w dziedzinie matematyki, informatyki, fizyki i lingwistyki uczniowie wywalczyli: 7 złotych medali, 5 srebrnych i 3 brązowe.

Więcej szkół na Białołęce

We wtorek, 1 września, w inauguracji roku szkolnego w szkole podstawowej przy ul. Głębockiej udział wzięli Joanna Kluzik – Rostkowska, minister edukacji narodowej oraz Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent Warszawy. Białołęka realizuje największą w Warszawie liczbę inwestycji oświatowych. Część z nich jest już w trakcie projektowania i budowy, inne czekają na akceptację Rady Warszawy. 16 inwestycji to zupełnie nowe obiekty, 2 - to adaptacje istniejących budynków. Do 2018 roku na Białołęce powstaną: 3 gimnazja, 4 nowe szkoły podstawowe, jedna szkoła podstawowa po adaptacja budynku, 5 przedszkoli i 4 nowe żłobki oraz jeden żłobek po adaptacji budynku.

Według danych GUS na przestrzeni ostatnich 11 lat na Białołęce przybyło więcej osób, niż na terenie całej Warszawy. Rocznie przybywa w tej dzielnicy ok. 1 000 dzieci w wieku 5-12 lat. Na podkreślenie zasługuje również fakt, że w przypadku edukacji na Białołęce, ilość idzie w parze z jakością. Mimo rekordowego wzrostu liczby uczniów, białołęckie szkoły zapewniają wysoki poziom nauczania - po ostatnim sprawdzianie szóstoklasistów Białołęka znalazła się na 3 miejscu wśród 18 warszawskich dzielnic i w ścisłej czołówce szkół w Polsce.

Warszawa inwestuje w edukację

Co roku średnio 1/5 budżetu miasta jest przeznaczana na wydatki oświatowe. Władze miasta rozwijają oświatę, inwestując w infrastrukturę i ofertę edukacyjną. Od 2007 roku zbudowano 11 szkół i 18 przedszkoli, a około 500 placówek zostało zmodernizowanych lub wyremontowanych. Na ten cel miasto w latach 2007-2014 przeznaczyło ponad 2 mld zł.

Łącznie w latach 2015-2019 na inwestycje w bazę edukacyjną miasto przeznaczy blisko 850 mln zł, dzięki którym powstanie 21 szkół, 20 przedszkoli, a 142 placówki zostaną zmodernizowane i rozbudowane. Efektem będzie 12 tys. miejsc w szkołach i 5,5 tys. miejsc w przedszkolach.

Zdrowe jedzenie w szkołach

Warszawskie placówki oświatowe są gotowe na stosowanie nowego prawa. Od 9 lat w ramach kampanii „Wiem, co jem” miasto wspiera dyrektorów szkół i przedszkoli, edukujemy rodziców, dzieci i młodzież. Warszawa jako pierwsza wprowadzała zmiany w asortymencie sklepików rozszerzając go o produkty śniadaniowe. Wyprzedzając obecne zmiany w prawie, prezydent m.st. Warszawy podpisała w 2014 r. zarządzenie dot. organizacji żywienia w przedszkolach i szkołach. W zarządzeniu określono m.in. zalecenia dotyczące posiłków wydawanych w stołówce, asortymentu produktów spożywczych dostępnych w sklepiku, bufecie, automacie, ustalono długości przerw śniadaniowych i obiadowych. Zarządzenie weszło w życie 1 września 2014 r.
W kwietniu 2015 r. Prezydent m. st. Warszawy podjęła decyzję o montażu w szkołach źródełek służących udostępnianiu do picia wody z miejskiego wodociągu. Na chwilę obecną chęć montażu zadeklarowało ponad 100 szkół, w wielu trwają instalacje. Zachęcanie do picia wody, obok ograniczania ilości cukru i tłuszczu w diecie uczniów, jest jednym z celów wprowadzonego rozporządzenia. W tym roku szkolnym władze miasta planują kontynuację edukacji uczniów oraz podnoszenie kwalifikacji personelu przygotowującego posiłki w warszawskich przedszkolach i szkołach.

Przeczytaj też:

Obraz
Obraz
Zobacz także
Komentarze (0)