Remont pomnika z 1752 roku na pl. Trzech Krzyży
To jeden z najbardziej znanych pomników z wizerunkiem świętego. Statua św. Jan Nepomucena stoi na pl. Trzech Krzyży od ponad 260 lat
22.10.2013 11:38
Wizerunek świętego usytuowany na pl. Trzech Krzyży ufundowany został w 1752 r. przez Franciszka Bielińskiego kierującego komisją brukową, jako votum za pokonanie trudności wynikłych podczas brukowania ulic.
Na fundamencie obok herbów fundatora oraz Królestwa, Litwy i Sasów widnieje inskrypcja łacińska: „Pomnik ten nowo wzniesiony na pamiątkę rozszerzenia i zabrukowania ulic , oświetlenia miasta oraz uregulowania ścieków i zaprowadzenia kanałów. Uczyniono to gwoli ozdobie miasta i chlubie jego mieszkańców na wieczne rzeczy i czasu przypomnienie w 1752 r.”
Pomnik został wykonany z piaskowca o różnej granulacji, na przestrzeni minionych wieków poddawany był kilkakrotnie naprawom - między innymi w latach 1897-1900, na skutek powstałych zniszczeń, konieczna była wymiana cokołu, natomiast w 1996 r. niezbędne było już przeprowadzenie kompleksowej konserwacji obiektu.
Ile jest pustostanów w Warszawie i jak można je wykorzystać? href="http://wawalove.pl/Ile-jest-pustostanow-w-Warszawie-i-jak-mozna-je-wykorzystac-a11520">
Teraz pomnik wymaga kolejnej interwencji konserwatora. Na partiach kamienia pojawiły się substancje smoliste, tworząc czarne naloty oraz postępująca destrukcja kamienia, z którego rzeźbę wykonano. Konserwacje zabytku wykona Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. *Prace potrwają do końca listopada 2013 r. i będą kosztować 54 tys. zł brutto. *
Obiekt jest wolnostojącą rzeźbą figuralną ustawioną na prostopadłościennym cokole, której autorstwo przypisuje się rzeźbiarzowi - Janowi Jerzemu Plerschowi. Figura świętego przedstawiona została w asyście typowych dla niego atrybutów, takich jak: krucyfiks, zapieczętowany list, zamknięta kłódka, aureola z pięcioma gwiazdami i oczywiście palma męczeństwa.
Święty Jan Nepomucen to narodowy patron Czech, zaliczany do grona najpopularniejszych świętych doby baroku w Europie Środkowej.