Ratusz odmówił zwrotu kolejnych 4 nieruchomości
Ustawa dotycząca gruntów warszawskich, weszła w życie 17 września.
26.09.2016 11:45
Cztery budynki stołecznej policji objęte roszczeniami - na ul. Okrzei, Jaktorowskiej, Słonecznej i Grobla - nie zostaną zwrócone - poinformował w poniedziałek wiceprezydent stolicy Witold Pahl.
- Mam kolejną dobrą wiadomość, (jest) ostatni etap zwracania warszawianom, ale również policji obiektów, które służyły bezpieczeństwu obywateli - podkreślił wiceprezydent stolicy na konferencji prasowej przed budynkiem policji przy ul. Okrzei.
Jak dodał, na podstawie tzw. "małej ustawy reprywatyzacyjnej" nie zostaną zwrócone cztery budynki, które są w zasobie stołecznej policji: na ul. Okrzei, na Jaktorowskiej, Słonecznej i Grobla. Podkreślił, że te budynki służą bezpieczeństwu mieszkańców.
Wspomniał także o zwrocie "na potrzeby publiczne" jednego z liceów i przedszkoli po prawej stronie Wisły.
Pahl zaznaczył, że wydawanie decyzji o odmowie zwrotu dot. czterech policyjnych budynków jest na "absolutnie końcowym etapie", a osoby, które miały roszczenia, otrzymają odszkodowania.
Mała ustawa reprywatyzacyjna
Ustawa dot. gruntów warszawskich, nazywana "małą ustawą reprywatyzacyjną", weszła w życie 17 września. Jest ona próbą uporządkowania wieloletnich problemów i sporów prawnych dotyczących stołecznych gruntów. Jej celem jest likwidacja patologii związanych z nieuregulowaniem własnościowym nieruchomości - chodzi m.in. o handel roszczeniami. W procederze tym różne podmioty skupują od byłych właścicieli roszczenia do nieruchomości, przejmują grunty, a następnie zarabiają na ich sprzedaży po znacznie wyższych cenach rynkowych.
Źródło: (pap)
Przeczytaj też: Stwórz "Kosmos". We Włochach powstaje nowy park. Każdy może zdecydować o jego wyglądzie