Trwa ładowanie...

Ratusz chwali się sukcesami. "Warszawa jest miastem dobrego życia"

4 grudnia mija rok od kolejnego zaprzysiężenia Hanny Gronkiewicz-Waltz na stanowisko prezydenta Warszawy.

Ratusz chwali się sukcesami. "Warszawa jest miastem dobrego życia"
d1elkzg
d1elkzg

- Warszawa jest miastem dobrego życia – dostępnym, różnorodnym, atrakcyjnym. Z taką intencją prezentuję najważniejsze inwestycje i zadania zrealizowane w ostatnim roku. Dzięki nim poprawia się jakość życia mieszkańców, a Warszawa umacnia swoją pozycję w Europie.* – mówi Hanna Gronkiewicz- Waltz, Prezydent Warszawy.*

Prezydent odnosi się do zobowiązań wyborczych. "Są konsekwentnie realizowane" - podkreśla. I dodaje, że "przyszłość młodych warszawiaków oraz ich start w życie to priorytet, dlatego od początku III kadencji stawiany jest duży nacisk na inwestycje, które ułatwiają codzienne życie".

Podsumowanie roku działania obecnych władz miasta, zostało podzielone na kilka kwestii. Ratusz informuje o tym, czego dokonał w zakresie budowy mieszkań, edukacji, opieki zdrowotnej, transportu i opieki społecznej.

d1elkzg

Modernizacje i remonty

- Od początku tej kadencji wybudowaliśmy 444 mieszkania komunalne, kolejne 45 to mieszkania wybudowane przez miejskie spółki TBS - czytamy. - Stale prowadzimy prace modernizacyjno - remontowe (ponad 1000 od początku kadencji), aby lokale komunalne miały instalacje centralnego ogrzewania, czy dostęp do ciepłej wody, instalacji wodno-kanalizacyjnej czy bezpiecznej instalacji gazowej. W budżecie miasta są zabezpieczone środki na przyłączenie CO do kolejnych 129 budynków. W tym roku wnieśliśmy do miejskich TBS-ów 5 nieruchomości, w których powstanie ponad 110 lokali czynszowych - dodaje Ratusz.

W zakresie edukacji miasto chwali się m.in. budową przedszkola przy Kadetów oraz modernizacją i remontami. - W obecnym roku szkolnym do dyspozycji rodziców było blisko 60 000 miejsc w przedszkolach. Korzystają z nich 3, 4 i 5–latki. Obecnie w warszawskich przedszkolach są wolne miejsca, tylko dla 3-latków jest ich sto. Mamy ponad 6000 miejsc w żłobkach. W ostatnich 2 latach liczba miejsc zwiększyła się o 9%, a w ostatnim roku stworzyliśmy 412 nowych miejsc w żłobkach i punktach dziennego opiekuna - informują miejscy urzędnicy. I dodają, że w trakcie budowy są szkoły podstawowe m.in. w Wilanowie, Białołęce, Bemowie, Woli i Wawrze. - Łącznie w latach 2015-2019 na inwestycje w bazę edukacyjną miasto desygnuje blisko 850 mln zł - podkreślają.

Zdrowie i sprawy społeczne

Jeśli chodzi o opieke zdrowotną, Ratusz przypomina, że od grudnia 2014 roku zmodernizowano 11 oddziałów szpitalnych oraz 9 przychodni lecznictwa otwartego. Powstały 3 nowe przychodnie w dzielnicach Mokotów, Wawer oraz Wilanów oraz pierwszy na Mazowszu oddział geriatryczny w Szpitalu Wolskim. Ponadto warszawski Szpital dla Dzieci przy Kopernika wzbogacił się o nowy pawilon. Urzędnicy informują też o nowej części Szpitala Specjalistycznego im. św. Rodziny. Regionalnym Banku Mleka Kobiecego (druga taka placówka w Warszawie, a trzecia w Polsce).

d1elkzg

Miasto zwraca też uwagę na sprawy społeczne realizowane przez stolicę. - Od lat organizujemy punkty bezpłatnych porad specjalistycznych dla najuboższych mieszkańców Warszawy - informują urzędnicy. - W ostatnim roku zrealizowaliśmy ich około 130 tysięcy w 50 punktach na terenie stolicy. Prawie 1000 mieszkańców, również osoby z niepełnosprawnościami, otrzymało pomoc w zakresie aktywizacji zawodowej. Ratusz dodaje też, że 3550 uczniów z 28 szkół skorzystało z Lokalnych Systemów Wsparcia, a 1200 dzieci otrzymało w ramach bezpłatnego użyczenia laptopa z dostępem do internetu (projekt ARGOS).

Rowery i autobusy

Ratusz odnosi się także do sprawy miejskiego transportu. - Blisko 60 % warszawiaków korzysta z autobusów, tramwajów, metra, SKM. Co roku ponad miliard pasażerów wybiera transport publiczny - podkreśla i przypomina, że z II linii metra, która otwarto w tym roku, każdego dnia korzysta średnio 100 tysięcy pasażerów. Ponadto Ratusz chwali się nowymi autobusami (tylko w tym roku do stolicy trafiły 104 nowe autobusy oraz uruchomiono 10 nowych linii autobusowych, tramwaje wzbogaciły się o 46 nowych pojazdów). Podkreśla też rozwój infrastruktury rowerowej. - Konta w ramach warszawskiego systemu posiada już ponad 370 tysięcy osób, liczba wypożyczeń to ponad 6 mln. Tylko w tym roku oddaliśmy już blisko 32 km ścieżek rowerowych, kolejne 25 km jest już w realizacji. Sieć rowerowa w stolicy liczy już ponad 446 km. Do dyspozycji rowerzystów jest 363 km dróg rowerowych, 55 km ciągów pieszo-rowerowych oraz 28 km pasów i kontrapasów rowerowych - chwalą się urzędnicy.

W dalszej części ratusz chwali sie także rozbudową infrastruktury drogowej ("Przez ostatni rok 240 mln zł przeznaczyliśmy na inwestycje drogowe"). w tym oddaniem do użytku mostu Łazienkowskiego; nowymi placami zabaw, siłowniami plenerowymi oraz modernizacją parków i skwerów.

Przyjaźniejszy handel

Osobny rozdział stanowi budżetu partycypacyjny. - W ramach II edycji zgłoszone zostały 2 333 projekty. Do realizacji ponad 172 000 warszawiaków w głosowaniu wybrało 644 projekty - podkreślają urzędnicy i dodają, że wciąż powstają ogródki społeczne czy wydarzenia o charakterze integrującym.

d1elkzg

Ponadto miasto przypomina, że na warszawskich targowiskach została zniesiona opłata targowa oraz że przeznaczono 20 mln zł na inwestycje w podnoszenie warunków pracy dla warszawskich kupców. Urzędnicy przypominają też o rewitalizacji prawej strony miasta oraz o zaadaptowaniu ponad 130 tys. m2 przestrzeni nad Wisłą na cele kulturalno-rekreacyjne.

Ratusz chwali się również nowymi ośrodkami kulturalnymi, modernizacją obiektów sportowych oraz działaniami proelokogicznymi. Urzędnicy zwracają też uwagę, że Warszawa od lat jest liderem w pozyskiwaniu funduszy europejskich, a w ciągu tylko ostatniego roku stolica pozyskała aż 1,8 mld zł, które wspomogły takie inwestycje jak: II linia metra, Muzeum Warszawskiej Pragi czy Centrum Kreatywności Targowa.

d1elkzg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1elkzg
Więcej tematów