Trwa ładowanie...

Przygotowania do ŚDM na Mazowszu

Szacuje się, że około 50 tys. pielgrzymów może przyjechać do województwa mazowieckiego. Samorząd przygotował dla nich szereg udogodnień i atrakcji.

Przygotowania do ŚDM na Mazowszu
d3nqjjd
d3nqjjd

Darmowy wstęp do instytucji kultury podległych samorządowi Mazowsza, możliwość bezpłatnego poruszania się pociągami KM oraz WKD dla obcokrajowców, aplikacja mobilna informująca o atrakcjach turystycznych regionu - to tylko niektóre z propozycji dla pielgrzymów biorących udział w ŚDM.

Obchody Światowych Dni Młodzieży zostały podzielone na dwa etapy. Pierwszy, czyli tzw. Dni w Diecezjach (Płockiej, Radomskiej, Siedleckiej, Łowickiej, Łomżyńskiej i Drohiczyńskiej, Warszawskiej i Warszawsko-Praskiej) odbędzie się w dniach 20-25 lipca. Drugi to wydarzenia centralne w Krakowie w dniach 25-31 lipca, w których od 27 do 31 lipca weźmie udział papież Franciszek.

Podczas pierwszego etapu obchodów, pielgrzymom zostaną przekazane identyfikatory, opatrzone specjalnym hologramem. Dzięki nim będą mogli za darmo odwiedzić takie instytucje kultury jak: Państwowe Muzeum Etnograficzne i Stacja Muzeum w Warszawie, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince czy Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Ponadto, został przygotowany przewodnik "Mazowsze przeżyj i poczuj. Szlak papieski i drogi Jakubowe na Mazowszu", który został wydany w ośmiu językach i przekazany do diecezji. Zawiera on opis miejsc związanych z papieżem Janem Pawłem II, opis szlaków "Drogi św. Jakuba w Polsce" oraz informacje o największych atrakcjach turystycznych Mazowsza.

Pielgrzymi otrzymają także "mały gadżet" w postaci bidonu. Będzie się na nim znajdował kod QR, dzięki któremu będzie można pobrać bezpłatną aplikację mobilną, zawierającą informacje o atrakcjach turystycznych regionu, szlakach, wydarzeniach i obiektach sakralnych. Będzie ona dostępna także bezpośrednio w sklepach: Google Play, App Store oraz Windows Store.

d3nqjjd

Obcokrajowcy nie zapłacą za bilet kolejowy

Uczestnicy ŚDM będą mogli skorzystać z biletu dobowego imiennego, uprawniający do nieograniczonej liczby przejazdów pociągami Kolei Mazowieckich w obszarze ograniczonym stacjami: Skierniewice, Sierpc, Działdowo, Małkinia, Ostrołęka, Łuków, Dęblin, Skarżysko Kam., Drzewica, Czeremcha i Kutno, a także bilet lotniskowy umożliwiający dojazd do Modlina.

Dodatkowo KM przygotowała ofertę uprawniającą do 35 proc. ulgi, przeznaczonej dla dzieci i młodzieży do ukończenia 26. roku życia oraz dla osób, które ukończyły 60 lat. Do darmowych przejazdów kolejami na terenie woj. mazowieckiego uprawnieni będą obcokrajowcy.

Pielgrzymi, którzy wybiorą podróż pociągami WKD poza darmowymi przejazdami realizowanymi na podstawie identyfikatora, w będą mogli również skorzystać z zniżek ustawowych. W porozumieniu z ZTM oraz KM będą realizowane przejazdy dla pielgrzymów w ramach wspólnego biletu.

Źródło: PAP

d3nqjjd
d3nqjjd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nqjjd
Więcej tematów