Przenieś się trzy dekady wstecz
VII Festiwal Warszawski „Niewinni Czarodzieje”. Na większość wydarzeń wstęp wolny!
07.11.2012 09:18
Od 14 do 18 listopada Warszawa przeniesie się trzy dekady wstecz. "W drodze przez historię Warszawy doszliśmy do przełomu lat 70. i 80. czasu wielkiej nadziei pokładanej w Solidarności i dramatycznego momentu wprowadzenia stanu wojennego. Dorastające wtedy pokolenie było zaangażowane w losy świata, w którym żyło, ale też w pełni korzystało z uroków młodości. Tak jak bawili się na prywatkach, tak chodzili na demonstracje, rzucając kamieniami w ZOMO. Walczyli o swoją młodość. Wolność. Niewinność."
Dlatego podczas VII edycji Festiwalu Warszawskiego „Niewinni Czarodzieje” będzie okazja, aby wrócić do epoki „Wielkiej Majówki” w czasie „Małej Apokalipsy”.
PROGRAM
VII Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje
Wielka Majówka *Mała Apokalipsa *
**14-18 listopada 2012
ŚRODA, 14 listopada
18:00-21:00 PARANOJA, JESTEM GOŁA-WARSZTATY KROJU I SZYCIA
*Obowiązuje rejestracja na: rejestracja.1944.pl *
15,16. 11. 2012, godz. 18-21
Cukry, ul. Ogrodowa 31/35
18:30 Z METRA CIĘTE. METRO-NAJWIĘKSZA INWESTYCJA LAT 80-TYCH
Wykład Jarosława Trybusia. Wstęp wolny
Muzeum Powstania Warszawskiego, Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego, ul. Grzybowska 79****
CZWARTEK, 15 LISTOPADA
18:00-21:00 PARANOJA, JESTEM GOŁA - c. d. warsztatów kroju i szycia, Cukry, ul. Ogrodowa 31/35. *Obowiązuje rejestracja na: rejestracja.1944.pl *
18:00 Rock jako forma buntu - debata, prowadzenie Grzegorz Sołtysiak. Hybrydy, ul. Złota 7/9. Wstęp wolny.
19:00 Jam session/instalacja Projekt „A”
Zagrają: Olgierd Dokalski (trąbka), Wojciech Kwapisiński (gitara), Oori Shalev (perkusja), Ray Dickaty (saksofon) oraz zespół Pokusa w składzie: Natan Kryszk, Tymon Bryndal, Teodor Olter
Wstęp wolny
klub Pardon To Tu, Pl. Grzybowski 12/16
PIĄTEK, 16 listopada
18:00-21:00 PARANOJA, JESTEM GOŁA - c. d. warsztatów kroju i szycia, Cukry, ul. Ogrodowa 31/35. *Obowiązuje rejestracja na: rejestracja.1944.pl *
20:00 Studio Kwarcyk i Analogowy Śnieg - spektakl Teatru Improwizowanego Klancyk
Wstęp wolny
Kosmos Kosmos, ul. Koszykowa 55
21:00 Spacer z audioprzewodnikiem „Warszawa z Konwickim” (oraz 18.11 o godz. 14:00)
Zbiórka: Skrzyżowanie Nowego Światu i Al. Jerozolimskich, pod budynkiem z napisem: „Cały Naród buduje swoją stolicę”. W piątek 16 listopada oraz w niedzielę 18 listopada autorki przewodnika zaproszą chętnych na spacer śladami Konwickiego, podczas którego opowiemy więcej o naszym bohaterze oraz o samym audioprzewodniku.
Wstęp wolny.
SOBOTA, 17 listopada
10:00 POL/AND/ROID - warsztaty fotograficzne z użyciem technologii natychmiastowego wywoływania
Dawna technologia aparatów Polaroid, pozwalająca na natychmiastowe wywołanie zdjęcia, pozostawiła niezatarty ślad w kulturze lat 80. Warsztaty fotograficzne to jedyna okazja zmierzenia się z tą nieistniejącą już techniką. Za pomocą współczesnych technik natychmiastowych spróbujemy nawiązać do Polaroidu i utrwalić pozostałe jeszcze w Warszawie charakterystyczne dla niej miejsca i detale z lat 80.
*Wstęp po rejestracji na stronie: www.niewinniczarodzieje.pl *
Warszawska Szkoła Fotografii, ul. Łazienkowska 14
16:00-20:00 DRUGI OBIEG - warsztaty sitodruku „Live-druk”
Wstęp wolny
Skwer - filia Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny, ul. Krakowskie Przedmieście 60a
16:00-20:00 WHO’S THAT LIPSTICK ON THE GLASS - warsztaty wizażu i stylizacji
Wstęp wolny
Skwer - filia Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny, ul. Krakowskie Przedmieście 60a
16:00-20:00 „MODA POLSKA” - wymienialnia ubrań w stylu lat 80-tych
Wstęp wolny
Skwer - filia Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny, ul. Krakowskie Przedmieście 60a
16:00 – 20:00 „NIEWINNE ZDJĘCIA” - pokaz foto
Masz przedszkolne zdjęcia z Mikołajem? Fotografie z wczasów we Władysławowie AD 1986? A może Twoi rodzice zechcą podzielić się zdjęciami ze składkowej prywatki, gdzie główną rolę odgrywały paluszki, „Ptyś” i Anna Jurksztowicz na żywo z Opola? Pokaz zdjęć będzie towarzyszyć sobotniej imprezie w Skwerze. Przesyłając maila nie zapomnij wkleić następującej klauzuli: „Wyrażam zgodę na wyświetlenie i publiczne udostępnienie załączonego zdjęcia przez Muzeum Powstania Warszawskiego w dniu 17.11.2012 w ramach VII festiwalu warszawskiego Niewinni Czarodzieje”
Adres email: niewinnezdjecia@1944.pl
Wstęp wolny
Skwer - filia Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny, ul. Krakowskie Przedmieście 60a
21:00 „ACH, JAK TU PIĘKNIE!” - Dancing w Hotelu Victoria
Koncert i oprawę muzyczną zapewnią mistrzowie warszawskiej sceny alternatywnej; zespół Mitch&Mitch with their Incredible Combo FEAT Gaba Kulka i Olaf Deriglasoff. Resztę wieczoru poprowadzi muzycznie Emma Dax - prawdziwa supergrupa, której muzyka w skrajnie przebojowy sposób łączy wszystko co najlepsze (i najgorsze!) w krajowej muzyce rozrywkowej lat osiemdziesiątych z aktualną alternatywną muzyką klubową, niezależnym popem i awangardowym rapem.
Wstęp z zaproszeniami. Liczba miejsc ograniczona. Zaproszenia do odbioru w kasie Muzeum Powstania Warszawskiego. UWAGA: Jedna osoba może odebrać max. 4 zaproszenia.
Hotel Sofitel Victoria Warszawa, ul. Królewska 11
NIEDZIELA, 18 listopada
11:30- 15:00 KRYZYSOWA NARZECZONA - warsztaty produkcji kosmetyków w stylu PRL. Zapraszamy również mamy z dziećmi! Dzieciom zapewniamy opiekę profesjonalnej animatorki.
Obowiązuje rejestracja na: rejestracja.1944.pl
MaMa cafe, ul. Wilcza 27b
12:00 Otwarcie wystawy zdjęć z warsztatów fotograficznych POL/AND/ROID
Wystawa potrwa do 2 grudnia.
Galeria MiTo art café books, ul. Waryńskiego 28
14:00 Spacer z audioprzewodnikiem „Warszawa z Konwickim”.
Zbiórka: Skrzyżowanie Nowego Światu i Al. Jerozolimskich pod budynkiem z napisem: „Cały Naród buduje swoją stolicę”.
Wstęp wolny.
16:00 „Bez końca gadające głowy - PRL oczami Krzysztofa Kieślowskiego” - przegląd filmów
Wstęp wolny
Audytorium Jana Nowaka Jeziorańskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79, wejście od strony Parku Wolności
20:00 „Zróbmy więc prywatkę, jakiej nie przeżył nikt” - koncert Cool Kids of Death oraz o 22:00 „O! Nie rób tyle hałasu!” - cicha prywatka w wykonaniu DJ’ów z Dirty DJ’s.
Dom Słowa Polskiego, Miedziana 11.
Za odtworzenie klimatu epoki w autorskiej scenografii (meblościanki czy charakterystyczne tapety na ścianach) będzie odpowiedzialna Natalia Mleczak.
Wstęp z zaproszeniami. Bezpłatne zaproszenia do odbioru w kasie Muzeum Powstania Warszawskiego. Liczba miejsc ograniczona
.......................................................................................................................................................................
Warszawski Festiwal „Niewinni Czarodzieje” to projekt organizowany przez Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział MPW, traktujący o Warszawie XX wieku, szczególnie nawiązujący do barwnego okresu kultury, który rozpoczął się po Odwilży 56. roku. Z dzisiejszej perspektywy patrzymy na wybrane dekady w historii miasta, inspirując się symbolami artystycznymi Warszawy oraz działalnością twórców jej kultury. W poprzednich edycjach przywoływaliśmy postaci i twórczość m.in.: Leopolda Tyrmanda, Krzysztofa Komedy, Zbigniewa Cybulskiego, Kaliny Jędrusik, Romana Polańskiego, Jeremiego Przybory, Agnieszki Osieckiej czy Stefana Kisielewskiego. Ich działalność – w poezji, prozie, filmach, muzyce – wyrażała klimat ówczesnej Warszawy i nadal stanowi ważny punkt odniesienia dla opisu tożsamości miasta.
Więcej: www.niewinniczarodzieje.pl