Przenieś się trzy dekady wstecz
VII Festiwal Warszawski „Niewinni Czarodzieje”. Na większość wydarzeń wstęp wolny!
07.11.2012 09:18
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Od 14 do 18 listopada Warszawa przeniesie się trzy dekady wstecz. "W drodze przez historię Warszawy doszliśmy do przełomu lat 70. i 80. czasu wielkiej nadziei pokładanej w Solidarności i dramatycznego momentu wprowadzenia stanu wojennego. Dorastające wtedy pokolenie było zaangażowane w losy świata, w którym żyło, ale też w pełni korzystało z uroków młodości. Tak jak bawili się na prywatkach, tak chodzili na demonstracje, rzucając kamieniami w ZOMO. Walczyli o swoją młodość. Wolność. Niewinność."
Dlatego podczas VII edycji Festiwalu Warszawskiego „Niewinni Czarodzieje” będzie okazja, aby wrócić do epoki „Wielkiej Majówki” w czasie „Małej Apokalipsy”.
PROGRAM
VII Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje
Wielka Majówka *Mała Apokalipsa *
**14-18 listopada 2012
ŚRODA, 14 listopada
18:00-21:00 PARANOJA, JESTEM GOŁA-WARSZTATY KROJU I SZYCIA
*Obowiązuje rejestracja na: rejestracja.1944.pl *
15,16. 11. 2012, godz. 18-21
Cukry, ul. Ogrodowa 31/35
18:30 Z METRA CIĘTE. METRO-NAJWIĘKSZA INWESTYCJA LAT 80-TYCH
Wykład Jarosława Trybusia. Wstęp wolny
Muzeum Powstania Warszawskiego, Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego, ul. Grzybowska 79****
CZWARTEK, 15 LISTOPADA
18:00-21:00 PARANOJA, JESTEM GOŁA - c. d. warsztatów kroju i szycia, Cukry, ul. Ogrodowa 31/35. *Obowiązuje rejestracja na: rejestracja.1944.pl *
18:00 Rock jako forma buntu - debata, prowadzenie Grzegorz Sołtysiak. Hybrydy, ul. Złota 7/9. Wstęp wolny.
19:00 Jam session/instalacja Projekt „A”
Zagrają: Olgierd Dokalski (trąbka), Wojciech Kwapisiński (gitara), Oori Shalev (perkusja), Ray Dickaty (saksofon) oraz zespół Pokusa w składzie: Natan Kryszk, Tymon Bryndal, Teodor Olter
Wstęp wolny
klub Pardon To Tu, Pl. Grzybowski 12/16
PIĄTEK, 16 listopada
18:00-21:00 PARANOJA, JESTEM GOŁA - c. d. warsztatów kroju i szycia, Cukry, ul. Ogrodowa 31/35. *Obowiązuje rejestracja na: rejestracja.1944.pl *
20:00 Studio Kwarcyk i Analogowy Śnieg - spektakl Teatru Improwizowanego Klancyk
Wstęp wolny
Kosmos Kosmos, ul. Koszykowa 55
21:00 Spacer z audioprzewodnikiem „Warszawa z Konwickim” (oraz 18.11 o godz. 14:00)
Zbiórka: Skrzyżowanie Nowego Światu i Al. Jerozolimskich, pod budynkiem z napisem: „Cały Naród buduje swoją stolicę”. W piątek 16 listopada oraz w niedzielę 18 listopada autorki przewodnika zaproszą chętnych na spacer śladami Konwickiego, podczas którego opowiemy więcej o naszym bohaterze oraz o samym audioprzewodniku.
Wstęp wolny.
SOBOTA, 17 listopada
10:00 POL/AND/ROID - warsztaty fotograficzne z użyciem technologii natychmiastowego wywoływania
Dawna technologia aparatów Polaroid, pozwalająca na natychmiastowe wywołanie zdjęcia, pozostawiła niezatarty ślad w kulturze lat 80. Warsztaty fotograficzne to jedyna okazja zmierzenia się z tą nieistniejącą już techniką. Za pomocą współczesnych technik natychmiastowych spróbujemy nawiązać do Polaroidu i utrwalić pozostałe jeszcze w Warszawie charakterystyczne dla niej miejsca i detale z lat 80.
*Wstęp po rejestracji na stronie: www.niewinniczarodzieje.pl *
Warszawska Szkoła Fotografii, ul. Łazienkowska 14
16:00-20:00 DRUGI OBIEG - warsztaty sitodruku „Live-druk”
Wstęp wolny
Skwer - filia Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny, ul. Krakowskie Przedmieście 60a
16:00-20:00 WHO’S THAT LIPSTICK ON THE GLASS - warsztaty wizażu i stylizacji
Wstęp wolny
Skwer - filia Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny, ul. Krakowskie Przedmieście 60a
16:00-20:00 „MODA POLSKA” - wymienialnia ubrań w stylu lat 80-tych
Wstęp wolny
Skwer - filia Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny, ul. Krakowskie Przedmieście 60a
16:00 – 20:00 „NIEWINNE ZDJĘCIA” - pokaz foto
Masz przedszkolne zdjęcia z Mikołajem? Fotografie z wczasów we Władysławowie AD 1986? A może Twoi rodzice zechcą podzielić się zdjęciami ze składkowej prywatki, gdzie główną rolę odgrywały paluszki, „Ptyś” i Anna Jurksztowicz na żywo z Opola? Pokaz zdjęć będzie towarzyszyć sobotniej imprezie w Skwerze. Przesyłając maila nie zapomnij wkleić następującej klauzuli: „Wyrażam zgodę na wyświetlenie i publiczne udostępnienie załączonego zdjęcia przez Muzeum Powstania Warszawskiego w dniu 17.11.2012 w ramach VII festiwalu warszawskiego Niewinni Czarodzieje”
Adres email: niewinnezdjecia@1944.pl
Wstęp wolny
Skwer - filia Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny, ul. Krakowskie Przedmieście 60a
21:00 „ACH, JAK TU PIĘKNIE!” - Dancing w Hotelu Victoria
Koncert i oprawę muzyczną zapewnią mistrzowie warszawskiej sceny alternatywnej; zespół Mitch&Mitch with their Incredible Combo FEAT Gaba Kulka i Olaf Deriglasoff. Resztę wieczoru poprowadzi muzycznie Emma Dax - prawdziwa supergrupa, której muzyka w skrajnie przebojowy sposób łączy wszystko co najlepsze (i najgorsze!) w krajowej muzyce rozrywkowej lat osiemdziesiątych z aktualną alternatywną muzyką klubową, niezależnym popem i awangardowym rapem.
Wstęp z zaproszeniami. Liczba miejsc ograniczona. Zaproszenia do odbioru w kasie Muzeum Powstania Warszawskiego. UWAGA: Jedna osoba może odebrać max. 4 zaproszenia.
Hotel Sofitel Victoria Warszawa, ul. Królewska 11
NIEDZIELA, 18 listopada
11:30- 15:00 KRYZYSOWA NARZECZONA - warsztaty produkcji kosmetyków w stylu PRL. Zapraszamy również mamy z dziećmi! Dzieciom zapewniamy opiekę profesjonalnej animatorki.
Obowiązuje rejestracja na: rejestracja.1944.pl
MaMa cafe, ul. Wilcza 27b
12:00 Otwarcie wystawy zdjęć z warsztatów fotograficznych POL/AND/ROID
Wystawa potrwa do 2 grudnia.
Galeria MiTo art café books, ul. Waryńskiego 28
14:00 Spacer z audioprzewodnikiem „Warszawa z Konwickim”.
Zbiórka: Skrzyżowanie Nowego Światu i Al. Jerozolimskich pod budynkiem z napisem: „Cały Naród buduje swoją stolicę”.
Wstęp wolny.
16:00 „Bez końca gadające głowy - PRL oczami Krzysztofa Kieślowskiego” - przegląd filmów
Wstęp wolny
Audytorium Jana Nowaka Jeziorańskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79, wejście od strony Parku Wolności
20:00 „Zróbmy więc prywatkę, jakiej nie przeżył nikt” - koncert Cool Kids of Death oraz o 22:00 „O! Nie rób tyle hałasu!” - cicha prywatka w wykonaniu DJ’ów z Dirty DJ’s.
Dom Słowa Polskiego, Miedziana 11.
Za odtworzenie klimatu epoki w autorskiej scenografii (meblościanki czy charakterystyczne tapety na ścianach) będzie odpowiedzialna Natalia Mleczak.
Wstęp z zaproszeniami. Bezpłatne zaproszenia do odbioru w kasie Muzeum Powstania Warszawskiego. Liczba miejsc ograniczona
.......................................................................................................................................................................
Warszawski Festiwal „Niewinni Czarodzieje” to projekt organizowany przez Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział MPW, traktujący o Warszawie XX wieku, szczególnie nawiązujący do barwnego okresu kultury, który rozpoczął się po Odwilży 56. roku. Z dzisiejszej perspektywy patrzymy na wybrane dekady w historii miasta, inspirując się symbolami artystycznymi Warszawy oraz działalnością twórców jej kultury. W poprzednich edycjach przywoływaliśmy postaci i twórczość m.in.: Leopolda Tyrmanda, Krzysztofa Komedy, Zbigniewa Cybulskiego, Kaliny Jędrusik, Romana Polańskiego, Jeremiego Przybory, Agnieszki Osieckiej czy Stefana Kisielewskiego. Ich działalność – w poezji, prozie, filmach, muzyce – wyrażała klimat ówczesnej Warszawy i nadal stanowi ważny punkt odniesienia dla opisu tożsamości miasta.
Więcej: www.niewinniczarodzieje.pl