Premiera spektaklu o świecie warszawskich kebabów w MSN
Zaskakująca podróż przez kosmopolityczne obszary kultury polskiej
26.11.2013 09:49
„10 Politycznych Piosenek” to spektakl, który opowiada o Warszawie poprzez pracowników i klientów warszawskich kebabów – imigrantów, którzy starają się poradzić sobie w życiu, oderwani od miejsca urodzenia, tworząc rzeczywistość polską w setkach barów w całym mieście. Spektakl zwraca uwagę na problemy, marzenia i kłopoty tych ludzi, którzy w polityce parlamentarnej nie znajdują swojej reprezentacji.
Fotograf Krzysztof Bieliński uchwycił pejzaż kebabów w zdjęciach projektowanych jako slajdy w minimalistycznej scenografii artysty Roberta Rumasa. Aktorzy Arkadiusz Brykalski, Martina Rampulla, Paweł Tomaszewski i Barbara Wysocka wykonują „10 Politycznych Piosenek” – utworów skomponowanych przez Jana Duszyńskiego, znajdujących polityczność tam, gdzie się jej nie spodziewamy: wśród emigrantów pracujących w warszawskich kebabach.
„10 Politycznych Piosenek” to sztuka o wielkiej samotności emigrujących. Emigrant, osoba oderwana od swoich korzeni, budująca swoje życie daleko od rodziny i ojczyzny, jest człowiekiem nowoczesnym: wolnym, dynamicznym, ale też pogubionym i samotnym.
Polska najczęściej jawi się Polakom jako kraj jednolity kulturowo. Jeśli jednak spojrzymy na nią z perspektywy, z której zdajemy się nie patrzeć, a przecież tam bywamy – z baru z kebabem, dojrzymy oddolną globalizację i polskie społeczeństwo w nowym świetle. Jest to świat wielokulturowy, wieloreligijny i wielojęzyczny, w którym integracja jest faktem.* „10 Politycznych Piosenek” opowiada o doświadczeniach imigrantów, ludzi, których polska polityka wydaje się nie dostrzegać*. Czy w czasie, kiedy kraje europejskie na zachód od Polski borykają się z kryzysem społeczeństw wielokulturowych, dla nas wielokulturowość to nadal nowe zjawisko?
O Polsce z perspektywy imigrantów mówi nowy spektakl Centrali, realizowany w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie . Spektakl biletowany. Cena biletu: 40 zł. Premierra odbędzie się w czwartek 28 listopada o godz. 21:00.
WIęcej informacji: artmuseum.pl