Trwa ładowanie...

Premier Kopacz: Otwarcie Muzeum Historii Polski w 2018 roku

Powstanie nowe miejsce w stolicy - Cytadela Muzeów

Premier Kopacz: Otwarcie Muzeum Historii Polski w 2018 roku
d2x9yiy
d2x9yiy

Muzeum Historii Polski powstanie na terenie kompleksu Cytadeli Warszawskiej. Ma zostać otwarte w 2018 r., a budowa będzie sfinansowana w ramach programu, który przyjął rząd - poinformowała premier podczas konferencji prasowej rządu.

Tym samym szefowa rządu potwierdziła to, o czym pisaliśmy w marcu . MHP powstanie w ramach wieloletniego programu rządowego, którego suma wynosi 310 mln zł. W pierwszych roku, czyli w 2016 r., pierwsza transza wyniesie 11,6 mln zł - poinformowała premier. - Otwarcie muzeum będzie miało miejsce w 2018 r. Chcielibyśmy, by to otwarcie nastąpiło w listopadzie w 100. rocznicę odzyskania niepodległości - dodała Kopacz.

Budynenk stanie na terenie Cytadeli Warszawskiej. Wspólnie z Muzeum X Pawilonu, budowanym Muzeum Katyńskim oraz Muzeum Wojska Polskiego będzie tworzyło zespół, jednak to MHP ma zająć główne miejsce w kompleksie. Jego siedziba będzie miała aż 24 tys. m kw. - W efekcie w Warszawie powstanie nowe miejsce dedykowane polskiej historii i kulturze - Cytadela Muzeów - wyjaśniła szefowa rządu.

d2x9yiy

MHP znajdzie się przede wszystkim ekspozycja stała Muzeum. Narracyjna wystawa w sposób innowacyjny przedstawi najważniejsze wątki dziejów Polski, w tym historię polityczną, kultury, życia społecznego i obyczajów. Centralne miejsce znajdzie w niej historia polskiej wolności. Wystawa, opowiadająca chronologicznie o dziejach Polski, będzie złożona z siedmiu galerii: Polska Piastów i Jagiellonów, Dawna Rzeczpospolita, Wiek XIX. Pod zaborami, II Rzeczpospolita, II wojna światowa, PRL i aneks (tematy po roku 1989). Wystawa stworzona będzie z oryginalnych obiektów oraz środków audiowizualnych, scenograficznych, multimedialnych. W nowym gmachu znajdzie się sala wystaw czasowych, które będą uzupełniały i wzbogacały treści zawarte w wystawie stałej. Powstanie tym samym unikatowy ośrodek muzealny, odwiedzany przez turystów z kraju i zagranicy oraz stanowiący centrum popularyzacji historii i dialogu na temat dziedzictwa narodowego - biuro prasowe MHP.

d2x9yiy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2x9yiy
Więcej tematów