RegionalneWarszawaPraga-Północ: zniknął mural upamietniający "Czarny Protest"

Praga-Północ: zniknął mural upamietniający "Czarny Protest"

Według urzędników naruszał poglądy estetyczne i moralne. "Realizowaliśmy tylko wolę mieszkańców dzielnicy".

Praga-Północ: zniknął mural upamietniający "Czarny Protest"
Karolina Kołodziejczyk

Mural upamiętniający "Czarny Protest", który powstał na ścianie kamienicy w listopadzie ubiegłego roku, zniknął z elewacji budynku. Według Urzędu Dzielnicy Praga-Północ stało się tak na prośbę mieszkańców. "Narusza poglądy estetyczne i moralne".

Przygotowanie muralu na ścianie kamienicy przy Targowej 15 sfinansowało niemal 1000 osób, które zaangażowali się w zbiórkę pieniędzy przeprowadzoną przez organizację Akcja Demokracja. Pomysł muralu powstał, gdy głośno zrobiło się na temat czarnego protestu i czarnych marszów, organizowanych przez kobiety, które sprzeciwiały się planowi zaostrzenia ustawy aborcyjnej.

Jednak w ubiegły weekend mural został zamalowany. W ciągu najbliższych dni ma pojawić sie nowy malunek, tym razem reklamowy. Zdaniem wspólnoty mieszkaniowej Targowa 15 w sprawie muralu symbolizującego "Czarny Protest" naciski wywierał zarząd dzielnicy Praga-Północ. Powód? Według oceny mieszkańców, którzy zwrócili się do burmistrza dzielnicy o interwencję, namalowany na budynku mural "narusza poglądy estetyczne i moralne".

– Realizowaliśmy tylko wolę mieszkańców dzielnicy. Mural im się nie podobał. Sami zgłosili się do urzędu z prośbą do burmistrza o interwencję. Ten zlecił załatwienie sprawy Zarząd Gospodarowania Nieruchomościami – mówi Karol Szyszko, rzecznik Pragi-Północ w rozmowie z "Gazetą Stołeczną".

Istotne są również kwestie formalne: według Szyszko wspólnota mieszkaniowa Targowa 15 dostała zgodę stołecznego konserwatora zabytków na namalowanie muralu w marcu 2016 r. Ten z kolei twierdzi, że decyzja z marca pozwala na malowanie murali artystycznych i reklamowych (tj. zmiennych - przyp. red.) aż do grudnia 2020 r. - Czyli ten mural się w tym mieści. Dzielnica została o tym poinformowana – mówi Michał Krasucki, który pełni obowiązki Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Przygotowanie elewacji budynku przy Targowej 15 i malowanie obrazu upamietniającego "Czarny Protest" zajęło organizatorom 10 dni. Marta Frej, autorka muralu, to malarka, ilustratorka, animatorka kulturalna, prezeska Fundacji Kulturoholizm i współzałożycielka Klubu Krytyki Politycznej w Częstochowie. Jest laureatką nagrody Okulary Równości 2015, przyznawanej przez Fundację im. Izabeli Jarugi-Nowackiej. Obecnie pracuje w Centrum Promocji Młodych w Częstochowie.

Źródło: Gazeta Wyborcza Warszawa/PAP/WawaLove.pl

Oprac. Karolina Pietrzak

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)