RegionalneWarszawaPraga końca XVIII wieku

Praga końca XVIII wieku

Imponująca makieta będzie jednym ze stałych elementów ekspozycji w powstającym Muzeum Pragi

Praga końca XVIII wieku

Muzeum Pragi uchyla rąbka tajemnicy i już dziś zobaczyć możemy kilka zdjęć makiety historycznej przedstawiającej Pragę końca XVIII w. Imponująca makieta będzie jednym z elementów stałej ekspozycji w nowej siedzibie przy ulicy Targowej 50/52 - czytamy na portalu www.twoja-praga.pl .

Na pomysł ukazania historycznej Pragi końca XVIII wieku wpadli Jolanta Wiśniewska (kierownik Muzeum Warszawskiej Pragi, O/MHW) oraz Janusz Sujecki z Zespołu Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy "ZOK". Makieta powstawała dwa lata i został na niej pokazany system drożny i układ urbanistyczny prawobrzeżnej Warszawy, który pokrywa się z dawnymi szlakami Pragi, Skaryszewa czy Golędzinowa z końca XVIII w.Jest to Praga, która już wkrótce, bo w czasie Rzezi Pragi w 1794 r. zostanie w dużej części bezpowrotnie zniszczona. Kolejne straty przyniosło dzielnicy wejście wojsk napoleońskich w 1806 r.

W makiecie w skali 1:300, której wymiary wynoszą 3700 x 2800 mm zostały wiernie przedstawione zarówno proste drewniane budki handlowe, jak i parterowe domy mieszczańskie, czy okazałe dwory szlacheckie i magnackie. Większość budynków dzielnicy (nawet kościoły) zbudowana była z drewna. Jednym z nielicznych wyjątków był murowany kościół i zakon OO. Bernardynów.

Obszar zabudowy to zwarte parcele Pragi Biskupiej i Książęcej. Dłuższy bok obiektu stanowił nieregularny brzeg rzeki Wisły. Część północna ograniczona była zabudowaniami przylegającymi do biegnącej od rzeki ul. Ratuszowej. Wschodnia granica makiety kończy się na zabudowaniach ul. Targowej. Od południa granicę stanowiły posesje przy ul. Brukowanej, będącej jednocześnie granicą Pragi i Skaryszewa.

Na razie makietę możemy obejrzeć na zdjęciach - Muzeum Pragi ma być ukończone dopiero pod koniec 2014 roku.

Obraz
Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)