Trwa ładowanie...

Powstał komiks o Grzesiuku! Na podstawie książki "5 lat kacetu"

Niezwykłe wydawnictwo przygotowane również z myślą o niewidomych czytelnikach

Powstał komiks o Grzesiuku! Na podstawie książki "5 lat kacetu"
d2tu0vr
d2tu0vr

Niezwykły komiks "Kiedy rozum śpi", opowiadający o losach warszawskiego barda, Stanisława Grzesiuka, zostanie zaprezentowany już 13 czerwca na wystawie "Ujawniamy historię". WawaLove.pl jako pierwszy prezentuje fragmenty tego wydawnictwa.

Ten komiks jest niezwykły z wielu względów. Scenariusz, napisany przez Paulinę Królikowską, powstał nie tylko w oparciu o autobiograficzne „5 lat kacetu” Stanisława Grzesiuka, ale i oryginalne dokumenty z Archiwów Narodowych USA. - Znalazłam materiały dokumentujące wyzwolenie niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Mauthausen-Gusen przez armię amerykańską w dniu 5 maja 1945 roku - mówi WawaLove.pl autorka scenariusza. Wspólnie z rysownikiem Danielem Baumem postanowiła stworzyć komiks opisujący pobyt Grzesiuka, wyzwolenie oraz (krótko) jego życie po wojnie. "5 lat kacetu" autorka znała jeszcze z dzieciństwa. Decyzję o wyborze tematu podjęto niemal natychmiast, ale sam komiks powstawał blisko rok.

Powrót do obozu

Głównym bohaterem wydawnictwa jest oczywiście sam Grzesiuk. Przedstawiona w komiksie historia ma jednak za zadanie nie tylko przybliżyć jego postać, ale i poruszyć wyobraźnię czytelników i skłonić ich do odnalezienia w niej różnych wątków z biografii autora "Boso ale w ostrogach". Pojawiają się też wątki mniej znanych, ale często zaskakujących wydarzeń związanych z końcem II wojny światowej i wyzwoleniem obozu KL Mauthausen-Gusen.

- Komiks opowiada o przerywanej atakami gruźlicy nocy, podczas której Grzesiuk przenosi się na jawie ze swojego praskiego mieszkania z powrotem do obozu koncentracyjnego, w którym spotyka Hitlera, Himmlera i Göringa oraz swoje obozowe alter ego – młodego Staśka, który dzięki niebywałemu sprytowi przeżył obozowe piekło - opowiada autorka scenariusza. - W tej podróży Grzesiuk staje przed zadaniem rozprawienia się z demonami przeszłości, którymi są nie tylko nazistowscy oprawcy, ale też jego własne wspomnienia i przeżycia - dodaje Królikowska.

d2tu0vr

Komiks dla niewidomych

„Kiedy rozum śpi” jest też ukoronowaniem 6 lat pracy twórców nad rozwojem projektu Komiks Braillem – cyklu pierwszych w Polsce, Europie i na świecie komiksów łączących czytelników widzących i niewidomych nad jednym wydaniem książkowym. Jest to możliwe dzięki nowoczesnym technologiom druku transparentnego oraz audiodeskrypcji, czyli specjalistycznemu udźwiękowieniu, które niewidomym zastępuje warstwę wizualną.

Komiks zostanie zaprezentowany na specjalnej wystawie „Ujawniamy historię w malarstwie, noweli graficznej i Komiksie Braillem” w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN. Jej otwarcie zaplanowano na 13 czerwca. Na wystawie tej zobaczyć będzie można także inne prace autorstwa Daniela Bauma I Pauliny Królikowskiej – nowele graficzne, komiksy oraz utrzymane w stylu realistycznym obrazy, które stały się kadrami w ich komiksowych opowieściach o Stanisławie Grzesiuku, II wojnie światowej, Powstaniu Warszawskim, czy wydarzeniach poprzedzających wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. Jedną z takich, niezwykłych prac jest wielkoformatowy obraz czołgu Sherman o wymiarach 240x270 cm. Właśnie z takim czołgiem i wyzwoleniem obozu KL Mauthausen-Gusen wiąże się pewna historia, którą autorzy wpletli w komiks o Stanisławie Grzesiuku .

„Kiedy rozum śpi” ukaże się w druku jeszcze w tym roku. W galerii możecie zobaczyć kilka plansz z komiksu.

d2tu0vr

*"Ujawniamy historię w malarstwie, noweli graficznej i Komiksie Braillem” *
13 czerwca, godz. 13.00.
Przystanek Historia
Marszałkowska 21/25

d2tu0vr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tu0vr
Więcej tematów