Trwa ładowanie...

Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Radzieckim to już historia. Zobacz, jak wygląda teraz

Tydzień po rozpoczęciu demontażu Pomnika Wdzięczności Żołnierzom Armii po monumencie pozostało jedynie wspomnienie. Prace rozbiórkowe zaplanowano do czwartku. Ich koszt to 40 tys. złotych.

Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Radzieckim to już historia. Zobacz, jak wygląda terazŹródło: East News, fot: Mateusz Grochocki
d3j4b14
d3j4b14

Ciężki sprzęt wjechał do stołecznego Parku Skaryszewskiego 17 października. Dzień wcześniej teren wokół pomnika został ogrodzony i przekazany firmie, która miała zająć się rozbiórką. Robotnicy pracowali w ekspresowym tempie - obecnie w miejscu dawnego pomnika jest tylko fragment cokołu. Na zdjęciach przesłanych do redakcji przez platformę dziejesie.wp.pl widać, że po pamiątkowych tablicach nie ma nawet śladu.

Gdy tylko rozpoczęto wyburzanie obiektu, głos w tej sprawie zabrało MSZ Rosji. Rzeczniczka resortu Maria Zacharowa oświadczyła, że demontaż pomników to "przepisywanie historii na nowo". Jej zdaniem pomija się w ten sposób "losy konkretnych ludzi", którzy ramię w ramię walczyli o wyzwolenie z polskimi żołnierzami. - O ich pamięci, losach ich i ich rodzin niestety nikt teraz w Warszawie nie wspomina i nie myśli - wyznała w komunikacie.

Przeciwko rozbiórce protestowali też działacze SLD. Kandydat na prezydenta stolicy Andrzej Rozenek przekonywał, że to m.in. dzięki radzieckim żołnierzom, którzy "oddali tutaj swoje życie, walczyli z najeźdżcą hitlerowskim", żyjemy dziś w wolnej Polsce. Jednocześnie zaznaczył, że pomniki upamiętaniające żołnierzy Armii Czerwonej są na terenie całej Europy. - Nigdzie się tych pomników nie burzy, jesteśmy pod tym względem wyjątkowym państwem - mówił w ubiegły piątek.

d3j4b14

Historyczny obiekt ma zostać przeniesiony do Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku. Będzie jednym z eksponatów prezentowanych na wystawie edukacyjnej przygotowywanej przez Instytut Pamięci Narodowej.

Monument upamiętniał sowieckich żołnierzy poległych we wrześniu 1944 roku podczas walk o Pragę. Został odsłonięty dwa lata później. Znajdował się w głównej osi Parku Skaryszewskiego.

Tak wyglądają pozostałości po Pomniku Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej w Parku Skaryszewskim:

zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl
Źródło: zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl, fot: Krzysztof Majak
zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl
Źródło: zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl, fot: Krzysztof Majak

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

Zobacz wideo: Co dalej z Patrykiem Jakim? Tadeusz Cymański komentuje

d3j4b14
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j4b14
Więcej tematów