Polski poeta laureatem Nagrody im. Zbigniewa Herberta
Nagroda za całokształt twórczości dla Ryszarda Krynickiego
Nagroda im. Zbigniewa Herberta jest przyznawana w Warszawie od 2013 roku. Wyróżnia wybitnych światowych poetów za całokształt twórczości i nawiązuje do świata wartości, wokół którego krążyła praca literacka Zbigniewa Herberta. Przyznawana jest przez jury, w którego skład wchodzą wybitni światowi twórcy i znawcy literatury.
W tym roku po raz pierwszy laureatem nagrody został wyjątkowy polski poeta - Ryszard Krynicki. "Rzeczpospolita" określiła go jako milczącego buntownika. Urodzony w Austrii, debiutował w 1964 roku w poznańskim klubie "Od Nowa". W latach 70. i 80. związany był z opozycją i w konsekwencji został objęty zakazem druku. Większość z nas zna tekst jego autorstwa, śpiewany przez Grechutę i Turnaua - "Świat w obłokach".
Duży wpływ na twórczość Krynickiego miał właśnie Zbigniew Herbert, którego laureat znał osobiście.
- Zawdzięczam bardzo wiele przede wszystkim poezji i eseistyce Zbigniewa Herberta, im częściej wracam do jego wierszy, esejów i apokryfów, tym częściej odkrywam w nich dla siebie coś nowego - mówi "Rzeczpospolitej" Ryszard Krynicki.
Drogi Krynickiego i Herberta spotkały się nie tylko w poezji, wzajemnych dedykacjach, przyjaźni. Laureat tegorocznej nagrody w 1998 roku rozpoczął ogromną pracę wydawniczą skupiającą się między innymi na twórczości Herberta.
Polski poeta odbierze Nagrodę im. Zbigniewa Herberta dziś na uroczystej gali w Teatrze Polskim w Warszawie.
Wcześniejszymi poetami dzierżącymi laur zwycięstwa byli amerykańscy poeci: W.S. Merwin i Charles Smic.
Źródło: Rzeczpospolita
*Przeczytaj też: Światło zastąpi igłę. Niesamowity pomysł warszawskich studentów *