Trwa ładowanie...

Politechnika Warszawska opracowuje pojazd przyszłości. "Nowa era transportu publicznego"

Czy w stolicy również pojawi się takie rozwiązanie?

Politechnika Warszawska opracowuje pojazd przyszłości. "Nowa era transportu publicznego"
d132zdf
d132zdf

Przyszłość komunikacji zbiorowej może za jakiś czas przybrać całkowicie nowe oblicze. Okazuje się bowiem, że zespół inżynierów z Politechniki Warszawskiej pracuje nad zupełnie nowym projektem.

W skrócie dotyczy on innowacyjnego modelu pojazdów PRT (Personal Rapid Transit). Pasażer wchodząc na specjalną estakadę, podawałby cel podróży a potem szybko i bez przystanków pośrednich docierał na miejsce przeznaczenia. Pojazdy zasilane napędem elektrycznym, mogłyby docelowo zabierać na pokład od 3 do 5 osób. Wygląda na to, że może więc nadejść nowa era dla pasażerów komunikacji miejskiej, choć na razie wiele samorządów podchodzi do tematu z dystansem.

- Trudności związane z wdrożeniem takich systemów na większą skalę wynikają z braku standardów dotyczących budowy i weryfikacji systemów PRT, niechęci decydentów w miastach do stosowania innowacyjnych i nie do końca sprawdzonych systemów transportowych. Z drugiej strony, jeśli nie zbuduje się linii eksperymentalnych, to nie odpowie się na wiele istotnych pytań - wyjaśnia prof. Iwona Grabarek z Wydziału Transportu PW.

Warto podkreślić, że opracowany system nie stanowi bariery dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Będą one mogły korzystać z pojazdów bez pomocy osób trzecich. Od pasażera wymagana jest jedynie obsługa monitora dotykowego, co jest niezbędne do wyznaczenia celu podróży.

- Oczywiście naszym zadaniem jest wdrożenie zbudowanego w ramach projektu ECO-Mobilność systemu w formie pilotażowych linii lokalnych, np. połączenie nowych dzielnic mieszkaniowych z lokalnym węzłem transportowym, aby pokazać i przekonać zarówno decydentów, jak i użytkowników o zaletach tego transportu . Miastem, które jest gotowe podjąć takie wyzwanie jest Rzeszów, w ostatnich latach intensywnie wdrażający innowacyjne rozwiązania i to nie tylko w sferze transportu - podsumowuje prof. Grabarek.

d132zdf
d132zdf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d132zdf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj