RegionalneWarszawaPodręcznik zamieszkiwania w Warszawie. Lektura obowiązkowa

Podręcznik zamieszkiwania w Warszawie. Lektura obowiązkowa

Co zrobić, by w pełni wykorzystać miejską kulturę i poczuć w Warszawie jak w domu?

Podręcznik zamieszkiwania w Warszawie. Lektura obowiązkowa

W środę, 25 listopada, odbędzie się premiera przewodnika po Warszawie - książki „Warszawa. Podręcznik zamieszkiwania". Publikacja jest rezultatem pobytów twórczych „A-I-R Laboratory” realizowanych przez Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawy.

Książka jest kolekcją krótkich miejskich noweli – artykułów i esejów wizualnych ubranych w formę przewodnika. Powstała dzięki zaangażowaniu międzynarodowej grupy twórców, animatorów i aktywistów miejskich. To kolejny z serii subiektywnych przewodników zainicjowanej przez studia Beirut i Monnik z Amsterdamu - rezydentów zeszłorocznej edycji programu „A-I-R Laboratory” / CSW Zamek Ujazdowski, który od lat jest realizowany dzięki wsparciu miasta.

Wcześniej powstały przewodniki po Bejrucie, Amsterdamie i Tokio. Książka „Warszawa. Podręcznik zamieszkiwania/ The Make Yourself at Home Guide to Warsaw” poświęcona jest wizji miasta jako miejsca do życia. Próbuje odpowiedzieć na pytanie, co zrobić, by w pełni wykorzystać miejską kulturę i poczuć w Warszawie jak w domu.

Przed prezentacją książki odbędzie się spacer prowadzony przez amsterdamskie Studio Monnik.

Godz. 18.00 Studio Monnik zaprasza na spacer po Amsterdamie
Początek: hall główny CSW Zamek Ujazdowski
Koniec: Studio MDM. Opowieści w języku angielskim.

Godz. 19.00 Prezentacja książki, spotkanie z autorami i prosto z Bejrutu: DJ Rani Al Rajji
Studio MDM, ul. Marszałkowska 9/15
Wstęp wolny

Od 5 do 15 listopada 2014 odbywały się warsztaty Tuning Warsaw [Częstotliwość Warszawy], dzięki którym zarysowane zostały tematy i wydobyte pierwsze treści przyszłej książki. Ośrodkiem pracy było Studio MDM na Marszałkowskiej 9/15 – dawny sklep z kapeluszami Porthos, ale wiedzę o mieście gromadziliśmy także przez wycieczki, spacery i obserwacje „w terenie”. Książka jest współtworzona przez osoby, które chcą włączyć się do otwartego warsztatu redakcyjnego i zaproponować swój sposób opowiadania o mieście. Dotąd w warsztatach wzięli udział studenci, artyści, architekci, urbaniści, socjologowie, antropologowie, pisarze oraz instytucje. Oprócz CSW w powstawanie przewodnika zaangażowane były Wydział Zarządzania Kulturą Wizualną na ASP w Warszawie, Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej oraz Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana.

Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)