Trwa ładowanie...

Podkowa Leśna nie będzie samotną wyspą. PiS włączy ją do Warszawy

"Sprawa Podkowy Leśnej to tzw. czeski błąd"

Podkowa Leśna nie będzie samotną wyspą. PiS włączy ją do Warszawy
d4c6en2
d4c6en2

Na terenie nowej, większej Warszawy nie będzie jednak enklawy. W projekcie PiS dotyczącym powiększenia stolicy, wśród 33 gmin, które mają zostać do niej włączone, nie było Podkowy Leśnej. Okazuje się jednak, że to niedopatrzenie i w najbliższym czasie miasto znajdzie się w projekcie ustawy.

O tej sprawie pisaliśmy wczoraj . Proponowany przez PiS projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy zakłada, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby 33 gminy. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic. Pozostałe byłyby do stolicy dołączone.

Z mapy przedstawionej w projekcie PiS wynikało jasno, że wśród mieszkańców "nowo przyłączonych" gmin, zdecydowana większość to sympatycy partii rządzącej: w 30 z 32 dołączanych gmin w ostatnich wyborach parlamentarnych wygrał PiS. Wyjątkiem jest podwarszawska Podkowa Leśna, gdzie w 2015 roku wygrała Platforma Obywatelska. To gmina nie została jednak włączona do listy proponowanych gmin i Podkowa Leśna stałaby się samotną wyspą w granicach Warszawy.

Tak się jednak nie stanie. - Sprawa Podkowy Leśnej to tzw. czeski błąd i to miasto zostanie włączone do projektu ustawy - powiedział Wirtualnej Polsce wicemarszałek Senatu z PiS Adam Bielan.

- Wszystkie projekty, które składamy, spotykają się wyłącznie z zarzutami opozycji. Nawet jeśli są to projekty mniej lub bardziej luźno nawiązujące do tych składanych przez partie opozycyjne. Przypomnę, że o ustawie metropolitalnej mówi się o niej od lat. Tylko że PO dużo mówiła, a mało robiła. Obszar metropolitalny Warszawy określony jeszcze w 2006 r. na poziomie sejmiku wojewódzkiego liczy aż 71 gmin, więc dwa razy więcej niż my proponujemy - mówi Adam Bielan.

d4c6en2

Projekt ustawy został skierowany do pierwszego czytania w krótkim czasie po jego opublikowaniu. Nie wiadomo jeszcze, czy odbędzie się ono na przyszłotygodniowym posiedzeniu Sejmu. - Mam nadzieję, że nad projektem zostanie przeprowadzona spokojna dyskusja i z tego, co wiem, projekt nie będzie procedowany w szybszym tempie niż normalnie - mówi wicemarszałek Senatu.

d4c6en2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4c6en2
Więcej tematów