Trwa ładowanie...

Po raz 13. przyznano Nagrodę Literacką m.st. Warszawy

Laureatami 13. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy zostali Ewa Lipska, Małgorzata Dmitruk, Łukasz Orbitowski, Wojciech Mikołuszko i Arkadiusz Szaraniec. Werdykt jury ogłoszono podczas specjalnego wydarzenia online. Tytuł Warszawskiego twórcy otrzymał Piotr Wojciechowski.

Po raz 13. przyznano Nagrodę Literacką m.st. WarszawyŹródło: Urząd m.st. Warszawa
d4flrub
d4flrub

W czterech kategoriach nominowanych zostało 12 książek. Spośród nich jury nagrodziło: „Miłość w trybie awaryjnym” Ewy Lipskiej, „Kult” Łukasza Orbitowskiego, „Wojtka” Wojciecha Mikołuszki z ilustracjami Małgorzaty Dmitruk oraz „Warszawę dziką” Arkadiusza Szarańca. Tytuł Warszawskiego twórcy, przyznawany za całokształt twórczości wybitnym pisarzom związanym ze stolicą, przypadł w tym roku Piotrowi Wojciechowskiemu.

Z powodu epidemii ogłoszenie nazwisk zwycięzców odbyło się nie podczas uroczystej gali w teatrze, ale w czasie specjalnego wydarzenia online.

Nagroda Literacka m.st. Warszawy jest mocno zakorzeniona w tradycji kulturalnej stolicy. Integruje różne środowiska - osoby związane zawodowo z twórczością literacką i rynkiem książki, jak i miłośników literatury.

Warszawa. Członkowie jury o nagrodzonych książkach

W kategorii proza zwyciężył „Kult” Łukasza Orbitowskiego. - Powieść odczytywać można jako rzecz o objawieniach – prawdziwych i fałszywych, o winie i karze, lojalności i zdradzie, codziennych kłamstwach i dążeniu do życia w prawdzie - napisał w laudacji członek jury Krzysztof Masłoń.

d4flrub

Członkini jury Anna Romaniuk opisuje nagrodzony w kategorii poezja tomik Ewy Lipskiej „Miłość w trybie awaryjnym”. - W wierszach Lipskiej w miłości ciało staje się objawieniem. Miłość to czas. (…) Miłość to wybór. Wybór w wierszach Lipskiej jest oczywisty, ponieważ: „Życie jest tylko raz. Na zawsze!”.

Laureatami kategorii literatura dziecięca zostali autorzy książki „Wojtek” Wojciech Mikołuszko (tekst) i Małgorzata Dmitruk (ilustracje). - To powieść podwójna, ponieważ opowiada o rozpadzie rzeczywistości. Rozpadowi ulega niszczejące i chwiejne bocianie gniazdo, nadszarpnięta chorobą rodzina Jacka, a wreszcie dotknięty katastrofą ekologiczną świat, w którym nie ma żadnych trwałych struktur (…) Czy jest jeszcze jakaś nadzieja? Dla Wojtka, dla Jacka, dla świata? Jest – odpowiada powieść - podsumowuje członkini jury, Anna Maria Czernow.

W kategorii edycja warszawska główną nagrodę zdobyła „Warszawa dzika” Arkadiusza Szarańca. Karolina Głowacka o książce: - Lektura „Warszawy dzikiej” sprawia, że sami siebie przesuwamy z pozycji lokatorów stolicy na współlokatorów. Ale to bardzo przyjemna detronizacja. Okazuje się bowiem, że mamy wielu fascynujących sąsiadów, którzy co prawda nie płacą podatków, nie chodzą na kawę czy do kina, ale są nie mniej od nas ważni.

Co roku przyznawane jest również wyróżnienie w kategorii specjalnej, zdecydowanie najbliższej samej Warszawie. Tytuł Warszawskiego twórcy przypadł Piotrowi Wojciechowskiemu. - Na dorobek tego pisarza składają się nie tylko książki dla dorosłych, dzieci i młodzieży, ale także scenariusze filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, scenariusze musicali i widowisk plenerowych. Jest on także eseistą, ponadto autorem felietonów wygłaszanych podczas Biesiad Literackich, organizowanych w Domu Literatury przy Krakowskim Przedmieściu. Był członkiem Związku Literatów Polskich aż do rozwiązania w stanie wojennym, zaś w pamiętnym roku 1989 współzałożycielem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich - powiedział przewodniczący jury, Janusz Drzewucki.

d4flrub

Zestawy wszystkich dwunastu książek, nominowanych do tegorocznej nagrody, są już dostępne w warszawskich bibliotekach. Od lipca do listopada czytelnicy będą mogli uczestniczyć w spotkaniach z nagrodzonymi twórcami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d4flrub
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4flrub
Więcej tematów