Trwa ładowanie...

PIT 2020. Kiedy upływa termin rozliczenia?

W tym roku na rozliczenie PIT mamy czas do końca maja. W praktyce jednak deklaracje będzie można składać także 1 czerwca, gdyż 31 maja wypada w niedzielę.

PIT 2020. Kiedy upływa termin rozliczenia?Źródło: PAP, fot: Darek Delmanowicz
d1rcqk4
d1rcqk4

Standardowo termin na złożenie rocznego zeznania PIT upływa 30 kwietnia. W związku z epidemią koronawirusa w tym roku deklaracje można jednak składać do końca maja.

- W praktyce termin na złożenie deklaracji i rozliczenie podatku mija 1 czerwca, bowiem 31 maja wypada w niedzielę – powiedział rzecznik prasowy MF Paweł Jurek.

Przedłużenie o miesiąc terminu na złożenie deklaracji PIT jest szczególnie istotne dla osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Nie są one bowiem rozliczane automatycznie przez fiskusa w ramach usługi Twój e-PIT. Muszą samodzielnie wypełnić deklarację, wysłać ją elektronicznie bądź tradycyjnie i rozliczyć podatek – podaje TVN24BiS.

Twój e-PIT. Odsetki za zwłokę nie będą naliczane

W przypadku zapłaty podatku do końca maja, nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Jurek zapowiedział, że w Ministerstwie Finansów jest przygotowywane odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie.

d1rcqk4

Dla większości podatników, czyli m.in. zatrudnionych na etacie, administracja skarbowa przygotowała rozliczenie w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik się nim nie zainteresuje, 30 kwietnia rozliczenie takie zostanie uznane za przyjęte.

Po tej dacie będzie można złożyć korektę deklaracji przygotowanej w ramach Twojego e-PIT-u. Korektę taką będą mogli także złożyć małżonkowie, którzy zostali rozliczeni indywidualnie, ale zdecydowali, że bardziej korzystne byłoby rozliczenie wspólne.

Ponadto, dzięki zmianom w ramach pakietu antykryzysowego, w rozliczeniach wysyłanych do urzędu skarbowego w maju będzie można wskazać organizację pożytku publicznego uprawnioną do otrzymania 1 proc. podatku.

Jak tłumaczy Ministerstwo Finansów, propozycja rozliczenia w usłudze Twój e-PIT została przygotowana dla ponad 21 mln osób rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Chodzi o podatników uzyskujących dochody z umów o pracę, dzieła, zlecenia, zysków kapitałowych.

Do tej pory przez usługę Twój e-PIT swoje zeznania finansowe złożyło 4 mln podatników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d1rcqk4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rcqk4
Więcej tematów