Trwa ładowanie...

Perseidy 2018 Warszawa. Kiedy i gdzie oglądać?

Perseidy w 2018 roku osiągną maksimum swojej aktywności na niebie w nocy z 12 na 13 sierpnia. Deszcze meteorów będzie można oglądać nawet w centrum Warszawy. Pomogą w tym Centrum Nauki Kopernik, stadion PGE Narodowy i Zarząd Dróg Miejskich.

Perseidy 2018 Warszawa. Kiedy i gdzie oglądać?Źródło: PAP
d11soob
d11soob

Perseidy - co to?

Perseidy to rój lecących z ogromną prędkością meteorów, który składa się z drobinek o wielkości ziarenek piasku. Gdy wejdą w ziemską atmosferę, zaczynają gwałtownie spalać się, pozostawiając za sobą jasną smugę. Występują zazwyczaj z częstotliwością od kilku do kilkunastu błysków na parę minut. W okresach wzmożonej aktywności zjawisko to może występować nawet 150 razy na godzinę!

"Spadające gwiazdy" pojawiły się już w połowie lipca, ale dopiero w sierpniu nastąpi kulminacja ich aktywności. Źródłem deszczu kosmicznego pyłu jest kometa Swifta-Tuttle’a, a dokładniej jej warkocz, w którego pozostałości co roku wpada Ziemia.

Perseidy 2018 - kiedy?

Efektowne zjawisko można obserwować każdego roku od 17 lipca aż do 24 sierpnia. Maksimum roju przypada na noc pomiędzy 12 a 13 sierpnia. Przypisywana Perseidom nazwa "łzy świętego Wawrzyńca" wzięła się od daty 10 sierpnia, bo termin ten jest uznawany za dzień jego męczeńskiej śmierci.

d11soob

Najwięcej wpadających w atmosferę meteorów obserwuje się w drugiej połowie nocy i nad ranem. Właśnie wtedy radiant (czyli niewielki obszar na sferze niebieskiej, z którego "rozbiegają się" drogi meteorów należących do tego samego roju) znajduje się wystarczająco wysoko nad horyzontem.

Perseidy 2018 - od której godziny?

Spektakl rozpocznie się w nocy z niedzieli 12 sierpnia na poniedziałek 13 sierpnia między 00:00 a 4:30 nad ranem. "Spadające gwiazdy" będzie można wypatrywać od północno-wschodniej strony (w miejscu, gdzie znajduje się gwiazdozbiór Perseusza).

Spadające gwiazdy w Warszawie

W tym roku Centrum Nauki Kopernik po raz kolejny umożliwi obserwację Perseidów w Parku Odkrywców przy bulwarach wiślanych. Noc spadających gwiazd rozpocznie się już o 21:00 w niedzielę 12 sierpnia. Nawet przy zachmurzonym niebie dla uczestników wydarzenia przygotowano coś specjalnego - transmisję na żywo z zaprzyjaźnionego obserwatorium.

Chętni będą mogli skorzystać z teleskopów, a ciekawi kosmicznych skał nie tylko zobaczą z bliska, ale i dotkną "upadłe gwiazdy", którym udało się dotrzeć do powierzchni Ziemi w jednym kawałku.

d11soob

- By stworzyć jak najlepsze warunki obserwacyjne, tradycyjnie już wyłączymy całą iluminację Centrum Nauki Kopernik, planetarium Niebo Kopernika oraz podświetlenie parku. Zarząd Dróg Miejskich wyłączy iluminację mostów: Świętokrzyskiego, Śląsko-Dąbrowskiego i Poniatowskiego - informuje CNK w opisie wydarzenia na Facebooku.

Oprócz tego światła zgasną też na Skwerze Kahla oraz w szklanych wyjściach z tunelu Wisłostrady. Niektóre lampy znajdujące się przy wyjściu ze stacji metra Centrum Nauki Kopernik również będą wyłączone. W oglądaniu Perseidów pomoże także stojący po przeciwnej stronie Wisły (zazwyczaj bardzo dobrze widoczny) PGE Narodowy. Tym razem pozostanie skąpany w ciemności. Znajdujące się nieopodal Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz siedziba Innogy także zgaszą iluminację swoich budynków.

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

ZOBACZ WIDEO: Noc spadających gwiazd - co trzeba wiedzieć o Perseidach?

d11soob
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11soob
Więcej tematów