Trwa ładowanie...

Pastorały wracają na pl. Trzech Krzyży [ZDJĘCIA]

Ustawione latarnie to wzór z 1904 roku. "Uważne oko spostrzeże wgniecenia po kulach"

Pastorały wracają na pl. Trzech Krzyży [ZDJĘCIA]
d2ayv74
d2ayv74

Pierwsze trzy latarnie typu pastorał ustawiliśmy na Placu Trzech Krzyży w ramach wymiany nawierzchni oraz oświetlenia. - poinformował Zarząd Drug Miejskich . Odrestaurowane słupy wróciły z pracowni konserwatorskiej i zdobią już plac od strony Poczty Polskiej. Znaczna część słupa to oryginalna substancja nosząca ślady czasu i historii.

Uważne oko spostrzeże wgniecenia po kulach. Wgniecenia najlepiej obserwować jednak za dnia. O oryginalności słupów świadczy brak współczesnych szwów odlewniczych. Oprawy u podstawy słupa zostały odlane w całości, a nie jak to się robi obecnie połówkami. Należało zatem pamiętać, aby w pierwszej kolejności oprawę nałożyć na słup, a następnie ustawić go wraz z oprawą przy użyciu podnośnika. Latarnie stylizowane odlewa się połówkami, co ułatwia ustawienie, stabilizację słupa i nie naraża oprawy na otarcie, gdyż te nakładane są w fazie końcowej ustawiania latarni. Ten sposób odlewania form świadczył o wysokim wykwalifikowaniu pracowników Akcyjnego Towarzystwa Sosnowickich Fabryk Rur i Żelaza i umiejętności wykorzystania wyobraźni przestrzennej zarówno w fazie projektowania jak i w fazie wykonania formy odlewu. Dziś użylibyśmy komputera z odpowiednim oprogramowaniem projektowania.__

Ustawione latarnie to wzór z 1904 roku o czym informuje tabliczka znamionowa w dwóch językach - rosyjskim cyrylicą i polskim. Konserwator nadał latarniom czarny kolor słupa i opraw podstawy u jego podstawy. Zamontowane lampy świecą białym światłem.

Obecnie w pracowni konserwatorskiej przebywają kolejne trzy latarnie. Na swoją kolej oczekują przedwojenne słupy trakcyjne z funkcją oświetleniową usytuowane na południowo wschodniej wyspie Placu. Latarnie betonowe zostały zastąpione latarniami stylizowanymi.

d2ayv74

Przeczytajcie też:

d2ayv74
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ayv74
Więcej tematów