Trwa ładowanie...

Palikot atakuje nowego dyrektora Łazienek."Orły zamiast kaczek". Ten odpowiada

Zbigniew Wawer: "nigdy nie wypowiedziałem się w ten sposób"

Palikot atakuje nowego dyrektora Łazienek."Orły zamiast kaczek". Ten odpowiada
d90ihiw
d90ihiw

Nowy dyrektor (...) zapowiedział, że Stanisław August to był tylko epizod w długiej historii ogrodu. Przecież było Powstanie Listopadowe, czy zbrojny, mundury i walka o niepodległość. Będziemy prezentować militaria, robić rekonstrukcje i sadzić biało-czerwone kwiaty, a nie tam jakieś siedemnastowieczne tulipany - napisał były poseł i szef kilku partii Janusz Palikot na swoim blogu.

Chodzi o prof. Zbigniewa Wawra, który został dyr. Łazienek Królewskich po odwołaniu przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego wcześniejszego szefa ogrodu Tadeusza Zielniewicza. Miał on, pełniąc funkcję, naruszyć przepisy prawa .

Nominacja na to stanowisko Wawra nie spodobała się Januszowi Palikotowi, który zaatakował dziś Zbigniewa Wawra. - Nowemu dyrektorowi proponuję czołgi zamiast chińskich pawilonów oraz orły zamiast kaczek (źle się kojarzą). Targi militariów w oranżerii i grochówkę w Belwederze. Amen - pisze Palikot.

d90ihiw

Do sprawy odniósł się nowy dyrektor Łazienek Królewskich. - Oświadczam, że słowa napisane przez pana Janusza Palikota są nieprawdziwe. Nigdy nie wypowiedziałem się w ten sposób. Zaznaczyłem jedynie, że historia Łazienek Królewskich nie ogranicza się wyłącznie do XVIII wieku, lecz jest to również XVII, XIX i XX wiek - napisał w liście do WawaLove.pl

- Okres panowania króla Stanisława Augusta był znaczący dla Łazienek Królewskich i pozostanie punktem odniesienia naszej pracy, lecz ich historia obejmuje również wiek XVII, XIX i XX. W myśl tego planujemy wystawy i wydarzenia związane zarówno z epoką stanisławowską (...) jak i pozostałych.

Wawer zwraca uwagę, że Święto Wojska Polskiego organizowane jest na terenie Muzeum Łazienki Królewskie już od 2010 roku. - Ponieważ to wydarzenie każdego roku cieszy się olbrzymim zainteresowaniem mieszkańców Warszawy oraz turystów, którzy z zainteresowaniem uczestniczą w pokazie militarnym polskiego wojska, chcielibyśmy, aby odbyło się również i w tym roku - podkreśla dyr. Łazienek.

Podobnie z rekonstrukcjami wydarzeń historycznych. – od 2010 roku w ramach Warszawskich Dni Kawaleryjskich organizowane są w Łazienkach Królewskich pokazy kawaleryjskie oraz inne uroczystości związane z historią polskich szwoleżerów. Nie wykluczamy, że odbędą się i w tym roku - dodaje Wawer.

d90ihiw

Nowy dyrektor odniósł się też do kwiatów, jakie zdaniem Palikota będą rosły w Łazienkach. - Nawiązując do tulipanów: od ponad 50 lat w Ogrodzie sadzone są cebule kwiatowe o różnych barwach. Tulipany w kolorach białym i czerwonym zostały posadzone w 2014 roku na osi belwederskiej i zakwitły w 2015 roku. Nigdy nie sadziliśmy tulipanów w odmianach XVII-wiecznych, za to każdego roku sadzimy odmiany współczesne, dopasowane kolorystycznie i pod względem pokroju do stylu każdego z naszych ogrodów - pisze Zbigniew Wawer.

d90ihiw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d90ihiw
Więcej tematów