RegionalneWarszawaOtwarcie wystawy Brasil: arte/música. Brazylia: sztuka/muzyka

Otwarcie wystawy Brasil: arte/música. Brazylia: sztuka/muzyka

Bossa nova, samba, tropikalna psychodelia, funk, folk. Niebezpieczne związki między sztukami wizualnymi a muzyką

Otwarcie wystawy Brasil: arte/música. Brazylia: sztuka/muzyka

15.01.2014 17:08

W najbliższą sobotę, 18 stycznia o godz. 19:00 w Miejscu Projektów Zachęty przy ulicy Gałczyńskiego 3 odbędzie się otwarcie wystawy "Brasil: arte/música. Brazylia: sztuka/muzyka". Po wernisażu, o godz. 21 organizatorzy zapraszają do Klubojadalni Eufemia, Krakowskie Przedmieście 5 (wejście od pasażu Wacława Niżyńskiego) na performanse muzyczne artystów – uczestników wystawy: Fabiany Faleiros oraz Cabelo z udziałem Daniela Malone'a.

Wystawa koncentruje się na niebezpiecznych związkach między sztukami wizualnymi a muzyką . Nie tylko miłośnicy muzyki wiedzą, że Brazylia to prawdziwy tygiel muzyczny. Bossa nova, samba, tropikalna psychodelia, funk, folk – to tylko niektóre ze współczesnych nurtów w muzyce tego kraju. Charakterystyczne dla twórców tam działających jest przekraczanie gatunkowych dziedzin sztuki. Pokaz w MPZ składa się więc z dzieł wizualnych, w których pojawiają się wątki muzyczne. Składają się na nią dzieła kilku artystów:

Dźwiękowa, mobilna instalacja Laercia Redondo Carmen Miranda* Opera obrazu poświęcona jest Carmen Mirandzie – śpiewaczce samby, broadwayowskiej aktorce* i hollywoodzkiej gwieździe czynnej od lat 30. do 50. XX wieku. Urodzona w Portugalii, swój wizerunek oparła na kliszach „egzotycznej” brazylijskości.

Jednym z najważniejszych jego przedstawicieli była grająca psychodelicznego rocka grupa Os Mutantes. Jej kultowy lider i autor większości tekstów – Arnaldo Dias Baptista – zaczął na początku lat 80. ubiegłego wieku również malować. Na wystawie pokazany będzie wybór obrazów, w których pojawiają się elementy muzyczne. Prezentację twórczości Diasa Baptisty dopełnia poświęcony mu film Loki! w reżyserii Paula Henrique’a Fontenelle’a z 2008.

Twórczość Fabiany Faleiros (aka Lady Incentivo) przeważnie opiera się na działaniach performatywnych. Jej ulubioną strategią jest gra z konwencjami czy parodia.* Artystka prezentuje w MPZ nowy projekt Chcę zostać w domu cały dzień/I Want to Stay at Home During the Day, na który składa się instalacja na ścianie galerii i muzyczny performans w dniu otwarcia wystawy.*

Projekt Vivian Caccuri – muzykolożki i artystki wizualnej – to powstała z myślą o wystawie adaptacja mającej się wkrótce ukazać książki jej autorstwa WHAT I MAKE IS MUSIC: how Brazilian artists started making vinyl records. Ekspozycja umożliwia widzom wysłuchanie zapisów dźwiękowych i obejrzenie okładek trzech płyt winylowych autorstwa wybitnych artystów wizualnych starszego pokolenia – Cildo Meirelesa i Waltercio Caldasa oraz grupy Chelpa Ferro – a także przeczytanie ekstraktu głównych idei zawartych w książce.

Cabelo jest znany jako muzyk (m.in. Mc Fininho), performer specjalizujący się w występach na pograniczu koncertu i praktyk szamanistycznych, ale także jako poeta prezentujący swoje utwory w otoczeniu obiektów rzeźbiarskich i instalacji z przedmiotów znalezionych. Na wystawie pokazuje nową instalację ITAMABMUCA DUB – w dolnych salach galerii artysta zaaranżował dla warszawskiej „zimowej” publiczności environment budowane przez dźwięki i obrazy utrzymane w tropikalnym klimacie, przenosząc do piwnicznych pomieszczeń kawałek brazylijskiej sensualności.

Artyści występujący podczas koncertu w Eufemii:

Fabiana Faleiros – zajmuje się krytyką instytucjonalną oraz performansem, w którym wykorzystuje śpiew i język pisany. Mieszka i pracuje w São Paulo i Rio de Janeiro

Cabelo – muzyk, poeta, artysta wizualny. W swoich pracach stosuje różne środki wyrazu, takie jak rysunek, malarstwo, rzeźba, performans. Mieszka i pracuje w Rio de Janeiro

Daniel Malone – artysta wizualny, dj. Urodzony w Nowej Zelandii, mieszka i pracuje w Warszawie

kuratorka Magda Kardasz
współpraca: Karolina Bielawska, Magdalena Komornicka, Stanisław Welbel

Wstęp wolny.

Obraz
brazyliamuzykasztuka
Zobacz także
Komentarze (0)