Otwarcie Centrum Kultury Indyjskiej i Sportu
Dzień otwarty już w sobotę 18 października - w programie mnóstwo atrakcji
17.10.2014 13:57
To prawdziwa gratka dla miłośników kultury indyjskiej i nie tylko! W Warszawie, przy ul. Żelaznej powstało Centrum Kultury Indyjskiej i Sportu. A już w sobotę 18 października zaprasza na ciekawe wydarzenia podczas Dnia Otwartego. Wstęp wolny.
Czytaj też: Za darmo: DIWALI - indyjskie święto świateł!
Wypytujemy Pauliną Nowakowską,jedną z pomysłodawczyń Centrum o to, co ciekawego znajdziemy w nowo powstałym miejscu.
Wawalove: Skąd pomysł na takie miejsce w Warszawie?
*Paulina Nowakowska: *Studia indologiczne, podróże do Indii, pasja do carrom – indyjskiego bilardu, miłość do tańca. To wszystko przyczyniło się do stworzenia Centrum Kultury Indyjskiej i Sportu. Spełnienie marzeń o stworzeniu miejsca poświęconego kulturze indyjskiej i sportom z tego rejonu, jakiego do tej pory nie było. To wspólna inicjatywa osób zakochanych w różnych pasjach pochodzących z Indii, a przede wszystkim w grze carrom i tańcu indyjskim.
Fajnie, że źródłem pomysłu otwarcia takiego miejsca są Wasze pasje. Powiedz, co proponujecie warszawiakom?
Oferujemy szeroki wachlarz regularnych zajęć, warsztatów i spotkań związanych z indyjską kulturą i sportem. Znajduje się tutaj wyjątkowo klimatyczny i pierwszy w Polsce klub carrom – indyjskiego bilarda prowadzony przez Polskie Stowarzyszenie Carrom. Wielbiciele tego sportu mogą regularnie trenować, a osoby zainteresowane poznaniem gry carrom, otrzymają profesjonalny instruktaż.
Regularne zajęcia z tańca indyjskiego prowadzi przede wszystkim Teatr Tańca Nataraja. Obecnie odbywają się zajęcia bharatanatyam, bollywood, chhau oraz kathak. Istnieją grupy o różnych poziomach zaawansowania, a także grupa dziecięca. Ponadto, oferujemy zajęcia kalari dla dzieci- indyjskiej sztuki walki oraz różnorodne zajęcia jogi (kalari joga, joga Iyengara).
Współpracujemy z Warszawskim Klubem Krykieta, profesjonalną drużyną krykieta, promującą ten sport w Polsce.
W naszym Centrum Kultury można uczyć się języków indyjskich tj. hindi, bengalski, urdu, sanskryt. Kursy prowadzone są przez doświadczonych lektorów i odbywają się w bardzo kameralnych grupach. Ponadto, promujemy indyjską sztukę malowania henną. Każdy kto ma ochotę zrelaksować się, spędzić czas w przyjemnym miejscu i zafundować sobie przepiękny hennowy tymczasowy tatuaż, wyjdzie z pewnością zadowolony.
Można też u nas kupić przepiękne indyjskie pamiątki, tekstylia, a nawet meble! Ponadto, można po postu wstąpić na kawę, a przy tej okazji zorientować się, co proponujemy.
Jakie macie plany działań na najbliższy czas?
W sobotę 18 października organizujemy Dzień Otwarty w Centrum Kultury Indyjskiej i Sportu. Będzie to wyjątkowa okazja, aby zapoznać się z tym co oferujemy. Odbędą się prezentacje różnych technik tańca indyjskiego, kalari - czyli indyjskiej sztuki walki oraz jogi. Gracze carrom i krykieta zaprezentują na czym polegają te sporty. Będzie można przymierzyć tradycyjne indyjskie stroje, namalować sobie hennę, a także napić się aromatycznego ćaju- indyjskiej herbaty z mlekiem i przyprawami.
W listopadzie odbędą się interesujące warsztaty edukacyjno-plastyczne zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Zaplanowaliśmy również wyjątkowe dwudniowe warsztaty kalari z Karoliną Szwed, która przyjeżdża prosto z Indii. Wkrótce odbędą się także warsztaty henny i tańca. Planujemy również pokazy slajdów, spotkania z ciekawymi ludźmi, projekcje filmów- wszystko wokół Indii. Pomysłów na kolejne wyjątkowe zajęcia, warsztaty i spotkania nie brakuje. Wszelkie informacje, o tym co robimy i co planujemy można znaleźć na stronie www.cki.waw.pl oraz na naszym profilu na Facebooku.
Dzień otwarty już w sobotę
W godz. 16:00-21:00 odbędą się warsztaty zakładania strojów indyjskich (sari i dhoti), przymierzanie oryginalnej indyjskiej biżuterii, mehendi - sztuka zdobienia ciała henną, indyjski bazar - produkty prosto z Indii. Oprócz tego nauka gry w indyjski bilard - carrom, prezentacja sprzętu i zasady gry w krykieta i pisanie imion w alfabetach indyjskich
W godzinach 17:00-18:00 oraz 19:00-20:00 poznacie też techniki, jakich można się uczyć w Centrum. Będzie parę słów o bharatanatyam, bollywood, chhau, kathak, kalarippayattu (sztuka walki) i o jodze.
Wstęp wolny!