RegionalneWarszawaOdznaczenie dla Stefana Eleka. "Węgier, który pomagał Polakom podczas Powstania Warszawskiego"

Odznaczenie dla Stefana Eleka. "Węgier, który pomagał Polakom podczas Powstania Warszawskiego"

Został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Odznaczenie dla Stefana Eleka. "Węgier, który pomagał Polakom podczas Powstania Warszawskiego"

23.01.2016 15:30

Stefan Elek został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w uznaniu wybitnych zasług w umacnianiu przyjaźni polsko-węgierskiej oraz za pomoc udzielaną Polakom w czasie Powstania Warszawskiego. Elek - Węgier z pochodzenia - od 1947 r. posiada polskie obywatelstwo.

- W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy order wręczył minister Maciej Łopiński, podczas uroczystości zorganizowanej w Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku - poinformowała w sobotę prezydencka kancelaria . Stefan Elek - z pochodzenia Węgier - w 1944 r. skierowany został do Warszawy, jako żołnierz węgierskiej 1. Dywizji Kawalerii. - Węgrzy podczas wybuchu Powstania Warszawskiego odmówili walki z Polakami. Oddział Stefana Eleka zgłosił się do Armii Krajowej z chęcią przejścia na polską stronę. Dowództwo AK nie wyraziło na to zgody, lecz wyznaczono im zadanie ochraniania ludności cywilnej - czytamy w komunikacie kancelarii.

Przez okres około 2 tygodni Węgrzy ocalili od kilkuset do maksymalnie 2 tys. mieszkańców stolicy. Po upadku Powstania Stefan Elek zdecydował się pozostać w Polsce. W 1945 r. został aresztowany przez Armię Czerwoną i wywieziony do ZSRR. Zdołał uciec z transportu i dzięki pomocy rybaków, przedostał się do Polski, do Jelitkowa. Nie wrócił na Węgry. Osiadł w Gdańsku, a od 1947 r. posiada polskie obywatelstwo .

Stefan Elek pracował jako kreślarz. Odpowiadał m.in. za koncepcję odbudowy Parku Oliwskiego, oraz współprojektował gdańskie ZOO. Jest jednym z najdłużej czynnych zawodowo emerytów w Polsce. Od 1956 r. jest tłumaczem przysięgłym języka węgierskiego. Uhonorowany m.in. medalem "Pro Memoria" nadawanym przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Źródło: PAP

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)