Ochocka Ścieżka Neonowa. Wirtualnie i w realu
Nowa atrakcja w stolicy
Neony wciąż działające oraz te, które zniknęły już z warszawskich ulic. Urząd Dzielnicy Ochota, w ramach budżetu obywatelskiego zrealizował Ochocką Ścieżkę Neonową. Wybrać się na nią można spacerując wirtualnie, na specjalnej stronie oraz w realu, przechadzając się ulicami Ochoty.
Jeszcze przez stworzeniem Ścieżki, projektodawcy przekonywali: "Projekt polega na utworzeniu ścieżki łączącej miejsca związane z neonami (miejsca gdzie dawniej świeciły charakterystyczne dla dzielnicy reklamy oraz te gdzie jeszcze się one zachowały) funkcjonującej równocześnie w przestrzeni realnej i wirtualnej". Pomysł udało się zrealizować za 13,5 tys. złotych.
"Kino Ochota" i "Jubiler"
Warto wybrać się najpierw na stronę Neony.urzadochota.waw.pl , by zobaczyć wszystkie świetlne reklamy. Większość z nich, gdy popadła w niełaskę w latach 90. i później, zniknęła niestety z ochockich murów. Zdemontowano je, często jako mało atrakcyjne. Autorzy ścieżki postanowili przywrócić je do życia.
Zobaczyć możemy 15 neonów. Każdy z nich został dokładnie opisany - gdzie wisiał, kto jest autorem i przez jaki czas można było go oglądać. Autorzy ścieżki opisują także dalsze losy neonu. Jest wśród nich m.in. słynny "FLY BY LOT", który znajdował się na rogu ul. Grójeckiej i Niemcewicza, neon mieszczącego się przy Grójeckiej 79 baru mlecznego Biedronka (możemy go dziś oglądać w Muzuem Neonów na warszawskim Kamionku ) oraz skromny ale bardzo efektowny neon Kina Ochota, który przez wiele lat zachęcał, by udać się na seans filmowy. Na stronie znajdziemy mapę z lokalizacją wszystkich świetlnych reklam.
Niezależenie od strony www Ścieżki, autorzy zachęcają, by wybrać się na prawdziwy spacer Ścieżką Ochockich Neonów.
Przeczytajcie też: "Moda na neony wraca. Po stu latach od opatentowania technologii" [ROZMOWA]