Trwa ładowanie...

Nowy Świat najdroższą ulicą handlową w Polsce [WIDEO]

Nadal jednak jest 30 razy tańszy od najdroższej lokalizacji na świecie - nowojorskiej Piątej Alei

Nowy Świat najdroższą ulicą handlową w Polsce [WIDEO]
d31miid
d31miid

Najwyższe czynsze w Polsce płaci się za wynajem lokali na Nowym Świecie. W skali całego globu najdroższą ulicą handlową jest Piąta Aleja w Nowym Jorku. W globalnym rankingu Nowy Świat uplasował się na 44. pozycji.

„Według najnowszego raportu warszawski Nowy Świat odnotował awans o jedno miejsce w rankingu najlepszych ulic handlowych na świecie. Jestem przekonany, że inwestycje infrastrukturalne, w tym budowa nowej linii metra czy przebudowa ulicy Świętokrzyskiej, dodatkowo wzmocnią pozycję najdroższej ulicy handlowej w Polsce. W ostatnich latach zauważalny jest dynamiczny rozwój ulic handlowych – np. nowe inwestycje na Powiślu, nowe sklepy w okolicach Pl. Trzech Krzyży i ul. Mokotowskiej, czy zmieniająca się struktura branżowa najemców. Jednak nadal podaż powierzchni handlowej w centrum miasta jest niewystarczająca – łączna powierzchnia lokali przy głównych ulicach handlowych w Warszawie odpowiada średniej wielkości centrum handlowego” – powiedział Marek Noetzel, Partner i Dyrektor działu powierzchni handlowych firmy Cushman & Wakefield w Polsce.

W Nowym Jorku górne stawki za wynajem powierzchni handlowych osiągnęły w 2014 r. poziom aż 29,8 tys. euro za mkw. rocznie. Amerykańska metropolia przegoniła tym samym dotychczasowego lidera światowego, jakim był Hongkong. Z czynszem 23,3 tys. euro za mkw. rocznie spadł on na drugie miejsce.

d31miid

– Nowy Jork ponownie, ale pierwszy raz od 2011 r., został najdroższą lokalizacją handlową świata, a czynsze przy Górnej Piątej Alei wzrosły do najwyższego poziomu w historii. Stawki najmu w miastach z dużymi węzłami komunikacyjnymi nadal idą w górę, ponieważ znane marki rywalizują w nich o najbardziej prestiżowe adresy – uważa John Strachan, dyrektor działu powierzchni handlowych na świecie w firmie Cushman & Wakefield.

W Europie najdroższy Paryż

Czynsze za ekskluzywne sklepy przy Polach Elizejskich (stawki podniosły się tu w ubiegłym roku aż o 40 proc.), wynoszą dziś 13,2 tys. euro za mkw. rocznie. W ten sposób Paryż zajął w rankingu pierwsze miejsce w Europie i trzecie na świecie. Na czwartej pozycji znalazła się londyńska New Bond Street. Piąte miejsce przypadło Pitt Street Mall w Sydney.

W Polsce najdroższy jest stołeczny Nowy Świat

Warszawski Nowy Świat to najdroższa ulica handlowa w kraju. Czynsz wynosi tu 1020 euro za mkw. rocznie, plasując to miejsce na 44. miejscu w globalnym rankingu Cushman & Wakefield.

d31miid

Nowy Świat uplasował się w ten sposób przed ulicami innych europejskich miast, takich jak Bratysława, Bukareszt czy Sofia, lecz przegrał m.in. z Pragą, Kijowem (mimo 20-procentowego spadku cen w tym mieście) i Budapesztem. Stawka najmu na Nowym Świecie jest prawie 30-krotnie niższa niż na Piątej Alei w Nowym Jorku, plasuje się też sporo poniżej średniej europejskiej, która wynosi 2,2 tys. euro za mkw. rocznie.

- Jestem przekonany, że inwestycje infrastrukturalne, w tym budowa nowej linii metra czy przebudowa ulicy Świętokrzyskiej, dodatkowo wzmocnią pozycję najdroższej ulicy handlowej w Polsce. Podaż powierzchni handlowej w centrum miasta jest niewystarczająca – mówi Marek Noetzel, partner w polskim biurze Cushman & Wakefield.

Tuż za Nowym Światem w rankingu lokalizacji handlowych w Polsce, jest ulica Floriańska w Krakowie z czynszem na poziomie 900 euro za mkw. rocznie. Kolejna jest warszawska ul. Chmielna (840 euro za mkw. rocznie). Na piątym miejscu w naszym kraju znalazła się ul. Półwiejska w Poznaniu.

d31miid
d31miid
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31miid
Więcej tematów